Gazdele au dezvoltat în ultimii 13 ani un adevărat complex "Barcelona", nereușind să se impună în niciunul din meciurile jucate din 2009 până azi, în campionat, împotriva rivalei din oraș. A fost o victorie în Cupă și una într-un amical, mult prea puțin pentru fanii alb-albaștrilor. Ultimul succes al lui Espanyol într-un meci oficial în derbyul Catalunyei venea așadar tocmai în 2009 (un 2-1 pe Camp Nou, în contextul în care gruparea blaugrana evoluase din minutul 38 în 10, Seydou Keita fiind eliminat), dar în actuala stagiune Barcelona e vulnerabilă, iar Espanyol știa că trebuie să profite e asta.
Partida de duminică seară, de pe RCDE Stadium, a început cum nu se poate mai rău pentru gazde, în contextul în care puștiul Pedri a deschis scorul încă din minutul 2. La al 4-lea meci de după perioada lungă în care a fost indisponibil, mijlocașul catalanilor a arătat încă o dată de ce e văzut de mulți urmașul lui Iniesta: după ce a marcat cu Bilbao, în Cupă, Pedri a înscris din nou, contra lui Espanyol.

Deși a avut posesia, Barcelona nu a reușit să își mai creeze multe ocazii, deși scorul i-ar fi permis, Espanyol începând să iasă mai mult din jumătatea proprie. Lipsa de idei a trupei blaugrana s-a văzut din nou, iar Xavi a fost pus cu spatele la zid pe final de primă repriză, când Darder a marcat din pasa lui Rodrigo de Tomas.
Se părea că trupa blaugrana nu va acuza șocul, după ce, în minutul 56, celălalt puști minune promovat în "era Koeman" de la La Masia, Gavi, a trimis balonul în poartă. VAR-ul a intervenit, însă, și a constatat un offside, astfel că Barcelona trebuia în continuare să atace pentru a spera la cele 3 puncte.
În zadar Xavi a forțat cu Aubameyang în locul lui Frenkie de Jong, la doar două minute după intrarea gabonezului, apărarea Barcelonei a fost făcută șah mat. Aceiași fotbaliști care au ieșit în evidență la primul gol au conlucrat, doar că de această dată De Tomas a fost la finalizare, după un assist al lui Darder.
Finalul a fost unul încins, cu Melamed și Pique eliminați, iar scorul înscris pe tabelă a fost modificat la ultima fază a meciului. Luuk de Jong a finalizat în minutul 90+6 o centrare din dreapta a lui Adama Traore, interzicându-le gazdelor o fiesta așteptată de 13 ani.
Cu acest egal, Espanyol (care pierduse 3 din ultimele 4 partide) urcă pe 13 și pare scăpată de emoțiile retrogradării. De partea cealaltă, Barcelona, care nu a pierdut în campionat de pe 4 decembrie (Betis se impunea atunci pe Camp Nou), își menține locul 4, dar a fost egalată de campioana Atletico Madrid. În acest moment în La Liga sunt 5 echipe în 5 puncte care visează la ultimul loc de UCL, astfel că fiecare punct ar putea să conteze la final.
3 cluburi din Premier League, pe urmele unui jucător de la Barcelona! Cine a demarat discuțiile
19/05/2022 LA 07:21
Barcelona își poate aduce întăriri de la o rivală din La Liga! Jucătorii care i-au fost oferiți
17/05/2022 LA 17:00