Venirea lui Xavi părea să fi resuscitat Barcelona, dar după victoriile cu Espanyol și Villarreal au urmat 3 înfrângeri în 4 partide (inclusiv eșecul din amicalul cu Boca).
Ca atare, înainte de etapa asta, formația blaugrana avea cu doar un punct mai mult decât Espanyol, formație nou promovată.
În contextul în care azi au lipsit Sergi Roberto, Pique, Wague, Dest, Pedri, Fati, Depay și Braithaite, disputa cu Elche nu se anunța o formalitate, deși catalanii se impuseseră în fiecare din ultimele 7 partide directe.
Barcelona are gata planul B, în caz că-l ratează pe Morata! De ce depinde aducerea unui nou atacant
ACUM 13 ORE
Gazdele au știut însă să își facă partida ușoară, astfel că după 20 de minute se părea că nu se va mai pune problema câștigătoarei. Jutga, din pasa lui Dembele (16) și Gavi, după un assist al lui Lenglet, au înscris într-o partidă ce părea rezolvată.

Ferran Jutgla (22 de ani) este al treilea cel mai rapid jucător al Barcelonei, în acest secol, care marchează în primul său meci ca titular. Sandro Ramirez reușea să marcheze în 2014 după 12 minute, contra lui Villarreal, pentru ca Eidur Gudjohnsen să puncteze după 13 minute, în august 2006, contra lui Celta Vigo.
Gavi este al 4-lea jucător al Barcelonei născută după 2000 care marchează în acest sezon, după Ansu Fati (3 reușite), Nico Gonzalez și Ez Abde (câte una). Nicio altă formație din La Liga nu se poate lăuda cu un astfel de record, semn că formația catalană are viitor.
Ceva s-a schimbat în atitudinea gazdelor la pauză, iar tehnicianul lui Elche a fost extrem de inspirat în schimbări. Astfel, în minutele 62 și 63, Elche a revenit în joc.
Tete Morente a înscris primul gol al lui Elche pe Camp Nou, din 1978 până în prezent.
După doar un minut, mijlocașul introdus la pauză de stafful oaspeților a pasat decisiv pentru Milla, un alt jucător intrat pe parcursul celei de-a doua reprize.
Din fericire pentru suporterii blaugrana, formația lor nu a căzut psihic, după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată. Nico, un alt puști al catalanilor (din pasa lui Gavi), a punctat în minutul 85 și a stabilit scorul final.
Cu acest succes, Barcelona urcă pe 7 în clasament și e la doar două puncte de campioana Atletico Madrid, ocupanta locului 5 (formația rojiblanco are, totuși, un meci mai puțin disputat). Față de locul 4, ocupat de surprinzătoarea Rayo Vallecano, distanța e de 3 puncte, astfel că Xavi are toate șansele să își ducă echipa pe loc de Champions League. De partea cealaltă, Elche e pe 16 și, în funcție de rezultatele din această rundă, poate coborî pe loc retrogradant.
Barcelona, acord total cu Adama Traore! Cât vor plăti catalanii pentru vitezistul de la Wolves