Benzema, jucătorul străin cu cele mai multe meciuri la Real! Invitatul special adus pentru francez

Cosmin Cioboata

Actualizat 13/12/2020 la 12:10 GMT+2

Karim Benzema a bifat un record istoric în tricoul lui Real Madrid, în derby-ul câștigat împotriva lui Atletico Madrid, scor 2-0.

Karim Benzema

Benzema a devenit aseară jucătorul străin cu cele mai multe meciuri pentru Real Madrid: 528. Atacantul francez i-a doborât recordul lui Roberto Carlos, fostul mare fundaș brazilian al "galacticilor".
Benzema a contribuit la victoria uiașă obținută de trupa lui Zidane în fața rivalei locale, Aletico, chiar dacă n-a reușit să marcheze.
La finalul partidei, Benzema a avut parte de o surpriză superbă pregătită de Florentino Perez. Președintele Realului a vrut să marcheze cum se cuvine recordul impresionant stabilit de Benzema, așa că l-a adus pe Roberto Carlos.

Benzema, jucătorul străin cu cele mai multe meciuri la Real Madrid! Roberto Carlos, invitatul special al serii

Cei 3 au făcut o poză, în timp ce prezentau tricourile lui Roberto Carlos și Benzema, cu vechiul și noul record.
"Ce seară extraordinară! Sunt mândru de echipa mea și de mine pentru că am atins acest prag #528", a scris Benzema, pe contul de Twitter.

Real Madrid, victorie uriașă în derby-ul cu Atletico

Casemiro a deschis scorul în minutul 15, când a reluat cu capul centrarea expediată de Kroos. Real și-a dublat avantajul la jumătatea reprizei secunde. Carvajal a prins un șut puternic de la marginea careului, mingea s-a dus în bară, apoi a ricoșat în portarul Oblak și a intrat în poartă.
În urma victoriei de aseară, Real a urcat pe locul 3 în La Liga, la 3 puncte în spatele liderului Atletico.