Oaspeții au reușit o victorie extrem de surprinzătoare în perspectiva salvării de la retrogradare, chiar pe terenul lui Atletico Madrid.
Jorge de Frutos a irosit o șansă importantă chiar în debutul partidei pentru Levante, în minutul 2. Șutul său a fost respins greu de Oblak, după o acțiune individuală foarte bună. Thomas Lemar putea deschide scorul pentru Atletico în prelungirile primei reprize, dar acesta a trimis mult peste poartă.
Scorul pauzei a fost 0-0, iar jocul lui Atletico nu a convins deloc în prima repriză, asta confirmându-se în actul secund. Levante a dat lovitura pe Wanda Metropolitano în minutul 54, prin Gonzalo Melero, care a preluat o pasă și a trimis un șut la care Oblak nu a avut replică.
Mbappe îi mai dă o lovitură lui Realului! Se implică în deturnarea unui star din drumul către Madrid
ACUM 11 ORE
4 minute mai târziu, Atletico Madrid a solicitat o lovitură de la 11 metri, iar arbitrul Jose Luis Munuera Montero a avut nevoie de VAR pentru a verifica faza. Ulterior, acesta a revăzut faza și a decis să nu acorde penalty pentru gazde.
Același Jorde de Frutos putea dubla avantajul echipei sale în minutul 64, dar portarul madrilenilor a fost din nou la post. Atletico Madrid nu a contat în atac până la finalul meciului, deși pe teren au fost introduși Joao Felix sau Luis Suarez.
Atletico a reușit să înscrie în minutul 96, însă golul a fost anulat din cauza unui fault în atac. La următoarea faza, Levante putea face 2-0, dar Mickael Malsa a nimerit bara, după un șut de la mijlocul terenului!
S-a terminat 1-0 pentru Levante, într-o partidă în care Atletico Madrid nu a expediat niciun șut pe poarta gazdelor, ultima clasată din La Liga, care a avut 5. În urma acestui eșec, Atletico ar putea rămâne fără antrenor, postul lui Diego Simeone fiind în pericol după rezultatele neconvingătoare din acest sezon.
În urma acestei înfrângeri, Atletico Madrid rămâne doar pe locul 5, cu 39 de puncte după 24 de etape, loc ce duce în grupele Europa League, la egalitate cu ocupanta locului 4, Barcelona, care are un meci în minus. De cealaltă parte, Levante este codașa clasamentului, cu doar 14 puncte acumulate.
De altfel, succesul lui Levante pe terenul campioanei este primul din acest sezon în deplasare pentru trupa lui Alessio Lisci și al doilea din tot sezonul. Atletico Madrid, campioana en-titre a Spaniei, are un parcurs inconsistent în acest sezon, nereușind să lege rezultatele pozitive
Campioana Spaniei merge etapa viitoare pe terenul Osasunei, înainte de marele meci cu Manchester United, de pe teren propriu, din optimile UEFA Champions League.
Real Madrid a uitat de Mbappe! Oferă de 120 de milioane de € pentru un jucător de același profil