Trupa lui Simeone venea după 4 înfrângeri consecutive în campionat și avea mare nevoie de victorie pentru a rămâne în lupta pentru ocuparea unui loc de Liga Campionilor.
Totuși, un val de coronavirus i-a creat mari probleme lui Androni Iraola, tehnicianul oaspeților, care nu și-a putut recupera la capacitate maximă toți jucătorii.
Și Diego Simeone a avut probleme cu coronavirusul, mai mulți jucători ai lui Atletico fiind depistați pozitiv.
Gareth Bale pleacă de la Real și e la un pas de retragere! Anunțul de ultim moment al agentului său

Atletico revine pe locurile de Liga Campionilor

Trupa lui Simeone a debutat cu o victorie în noul an. Partida cu Vallecano a început bine pentru gazde, astfel în minutul 13, portarul oaspeților, Luca Zidane, a degajat greșit, Suarez a recuperat balonul, însă mingea a fost interceptată de un fundaș al oaspeților.
10 minute mai târziu, Suarez i-a furat mingea lui Saveljich, iar atacantul a scăpat singur cu portarul, însă a avut o execuție dezamăgitoare. Presiunea lui Atletico a dat roade în minutul 28, atunci când Angel Correa a deschis scorul cu un șut din colțul careului de șase metri.
Renan Lodi putea dubla avantajul gazdelor în minutul 36, însă portarul Luca Zidane a respins mingea în corner. Partidă a fost controlată de gazde până la pauză, însă repriza a doua s-a desfășurat după aceleași coordonate.
În minutul 53, Correa reușește să-și treacă în cont dubla, după o centrare foarte bună din partea lui Renan Lodi. Thomas Lemar putea să înscrie golul 3 pentru Atletico, însă "scărița" se duce pe lângă bară.
Atletico și-a continuat jocul spectaculos, iar în minutul 67, Carrasco a pătruns în careu, din banda dreaptă și a șutat către colțul lung, însă mingea a lovit bara.
Cu 10 minute înainte de final, omul meciului, Angel Correa, putea realiza "hat-trick-ul", însă șutul său de la marginea careului a fost respins spectaculos de portarul lui Rayo Vallecano.
S-a terminat 2-0 pentru Atletico Madrid, care a urcat pe locul 4, cu 32 de puncte după 19 etape. De cealaltă parte, Vallecano este pe locul 5, cu 30 de puncte.
Pentru trupa lui Simeone, urmează duelul cu Rayo Majadahonda, din Copa del Rey, în timp ce Rayo se va duela cu Mirandes în aceeași competiție.
Marca anunță că Mbappe a bătut palma cu Real Madrid! "Au încheiat acordul săptămâna trecută"
ACUM 7 ORE
Real Madrid, Barcelona și Atletico, fără victorie în penultima etapă din La Liga! Rezultatele serii