Real Madrid s-a impus în această seară, pe teren propriu, în fața celor de la Valencia, cu scorul de 3-1, într-un meci din a 20-a etapă a campionatul Spaniei.
Karim Benzema a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri, cu doar câteva zeci de secunde înainte de pauză, ajungând la 300 de reușite în tricoul clubului blanco.
Benzema a fost jefuit în timpul meciului dintre Real Madrid și Elche! Anunțul presei din Spania
24/01/2022 LA 05:21
După pauză, Vinicius Jr. a reușit o dublă, în minutele 52 și 61, securizând victoria. Cei de la Valencia au micșorat diferența în minutul 76, când Guedes l-a învins pe Courtois după ce a ratat un penalty, dar a ajuns la mingea respinsă de portarul madrilenilor și a trimis-o în poartă.
Scorul final a fost stabilit de Benzema, în minutul 88, când francezul a șutat puternic din careu, la colțul drept, după o pasă bună a lui Mendy.
În urma acestui succes, 'galacticii' au ajuns la 15 victorii în 21 de etape și au 49 de puncte, fiind la 8 puncte de Sevilla, care are, însă, doar 19 meciuri disputate.
Pentru Real Madrid urmează meciul cu Barcelona, din semifinalele Super Cupei Spaniei, programat pe 12 ianuarie, în Arabia Saudită.
Apoi, echipa lui Carlo Ancelotti o va înfrunta în deplasare pe Elche, în optimile Cupei Regelui, iar următorul meci din La Liga este programat pe 23 ianuarie, tot cu Elche, dar pe teren propriu.
Ancelotti a răbufnit după meciul Realului din Cupa Regelui: "Trebuie să se trezească! E o prostie"
21/01/2022 LA 07:22
Agentul lui Benzema a explodat la adresa FIFA după ce francezul a fost "exclus" din echipa ideală
18/01/2022 LA 05:17