Condusă acasă cu 2-0 de Elche, Real Madrid s-a salvat și a egalat în prelungiri!

Publicat 23/01/2022 la 19:36 GMT+2

Real a primit două lovituri de la 11 metri, dar la 0-0, starul Karim Benzema a ratat. Modric a punctat apoi, iar Eder Militao a salvat rușinea

Eder Militao of Real Madrid celebrates

De MARIAN URSESCU
Real Madrid s-a văzut condusă cu 2-0 de codașa Elche pe Santiago Bernabeu. Asta după ce în prima repriză, vedeta Karim Benzema a ratat o lovitură de la 11 metri, după un fault făcut de Palacios. Francezul a tras peste bară.
Lucas Boye a deschis scorul în minutul 42, pentru ca Pere Milla să dubleze avantajul în minutul 76!
Real a mai primit un penalty, tot pentru un fault, dar arbitrul a avut nevoie de reluările video. Luca Modric nu a mai ratat ținta.
În prelungiri, Real Madrid a salvat nesperat un punct. Brazilianul Eder Militao a trimis balonul cu capul în poartă, după centrarea lui Vinicius.

Sevilla nu a profitat de pasul greșit

Chiar dacă s-a încurcat, Real Madrid rămâne lider în LaLiga, cu 50 de puncte, tot la patru puncte distanță de Sevilla. Asta pentru că trupa lui Julen Lopetegui s-a încurcat și ea tot pe teren propriu, 2-2 cu Celta Vigo, sâmbătă seara.
Au fost multe coincidențe. Celta a condus și ea cu 2-0, iar Sevilla a revenit și a egalat.
Revenirea etapei a reușit-o însă campioana Atletico Madrid. Condusă cu 2-0 de Valencia, pe Wanda Metropolitano, trupa lui Simeone a câștigat cu 3-2. A marcat de două ori în prelungiri, minutele 91 și 93!
Atletico rămâne însă pe 4, la 14 puncte de Real, având un meci mai puțin disputat.