Articol scris de Andrei Nicolae
Real Madrid dispută duminică un meci facil la prima vedere, împotriva celor de la Cadiz. Până acum, 13 jucători blanco sunt disponibili pentru partida din weekend, ceea ce le-ar permite madrilenilor să dispute această partidă. Cu absențele unor jucători precum Modric, Marcelo, Asensio, Rodrygo sau Bale, depistați pozitiv la testele de Covid, va fi nevoie de anumite improvizări făcute în echipa de start.

Cine umple golul lăsat de Modric

Eden Hazard, tot mai nemulțumit de situația de la Real Madrid! Anunțul jurnaliștilor belgieni
IERI LA 14:11
Prima problemă este înlocuirea lui Modric, croatul fiind un pion esențial la mijlocul terenului prin creativitatea sa. O ușă s-a deschis astfel pentru Eduardo Camavinga, tânărul de 19 ani adus de la Rennes.
Mijlocașul a fost folosit în 12 partide de LaLiga și 4 de Champions League, însă nu a avut foarte mult timp să își demonstreze valoarea, intrând în majoritatea meciurilor pentru o perioada scurtă de timp de pe bancă.

Dilema aripii drepte

Virusul i-a lăsat pe madrileni cu puține opțiuni pe partea dreaptă de atac, prin absența lui Rodrygo, Asensio și a lui Bale, galezul abia revenit după o accidentare la coapsă care l-a ținut mult timp pe bară. În aceste circumstanțe, se pare că Eden Hazard va reveni în primul 11 după foarte mult timp. Belgianul nu a mai fost titular într-un meci de la înfrângerea din Champions League a trupei blanco în fața lui Sheriff Tiraspol, din septembrie.

Suport din partea celor de la Castilla

Echipa secundă a lui Real Madrid poate veni în ajutor în cazul în care apar și alte cazuri de Covid la echipă. Până acum, Ancelotti nu a apelat la Castilla pentru întăriri, însă acum este un moment ideal. La începutul sezonului, Miguel Gutierrez a fost folosit prin prisma absenței ambilor oameni de la prima echipă care evoluau pe postul său, și anume Ferland Mendy și Marcelo. Fundașul stânga nu a mai fost folosit la rândul său de la partida cu Sheriff din grupe.
În același timp, Antonio Blanco, spaniolul care era comparat cu mijlocașul defensiv de bază al Realului, Casemiro, a fost folosit doar 30 de minute în victoria cu 6-1 în fața Mallorcăi. În acel meci, Sergio Santos a fost folosit și el 10 minute. Situația lipsei de minute a tinerilor se poate schimba în acest weekend, cu Ancelotti care țintește către echipa secundă în scopul de a-și completa banca de rezerve.
OFICIAL - Rafa Benitez, dat afară de Everton. Un fost jucător legendar, aproape să îi ia locul
16/01/2022 LA 15:11
Benzema și Vinicius Jr. au adus a 15-a victorie a celor de la Real Madrid în La Liga
08/01/2022 LA 21:54