Într-o etapă marcată de câștigarea titlului de Real Madrid, Barcelona și-a asigurat în mare măsură atingerea singurului obiectiv din acest final de sezon: ocuparea unui loc de Champions League. Catalanii veneau după două eșecuri la rând pe Camp Nou, cu Cadiz și Rayo Vallecano, iar un succes în fața Mallorcăi era obligatoriu pentru a nu avea emoții în ultimele runde.
După o ocazie mare a lui Aubameyan și un gol anulat al lui Araujo, Barcelona a deschis scorul în minutul 25 prin Depay, care a fructificat o pasă a lui Jordi Alba.
Punct final în La Liga. Villarreal prinde UEFA Conference League după succesul de pe Camp Nou
IERI LA 21:51

Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil, dar avantajul catalanilor a fost dublat în minutul 54, când Busquets a marcat cu un șut perfect de la marginea careului. Finalul nu a fost unul fără emoții pentru gruparea blaugrana, Antonio Raillo înscriind pentru 2-1 în minutul 79. Totuși, gazdele au gestionat bine finalul de meci și au obținut astfel o victorie care mai amortizează puțin din dezamăgirea provocată fanilor în ultimele săptămâni.
În urma acestui rezultat, Barcelona a revenit pe locul secund, având două puncte peste Sevilla. Față de Betis, ocupanta locului 5, catalanii au 9 puncte avans, dar andaluzii au un meci în minus. Astfel, echipa lui Xavi mai poate pierde doar teoretic locurile 2-4, care asigură calificarea în grupele Champions League din sezonul viitor.
În ultimele 4 etape din aceste sezon, Barcelona va juca cu Betis (D), Celta Vigo (A), Getafe (D) și Villarreal (A).
Lewandowski i-a spus lui Xavi ce își dorește pentru a semna cu Barcelona! Ce pretenții are polonezul
20/05/2022 LA 07:40
3 cluburi din Premier League, pe urmele unui jucător de la Barcelona! Cine a demarat discuțiile
19/05/2022 LA 07:21