Sevilla se află la 8 puncte de Real, însă are două meciuri în minus, iar lupta la titlu pare relansată. Enes Unal a marcat singurul gol al partidei, chiar în debutul meciului, în minutul 9, după o gafă imensă a lui Militao.
Carlo Ancelotti nu s-a putut baza pe mai mulți jucători la prima partidă din noul an. Vinicius și Jovic au fost depistați pozitiv cu covid, Camavinga este accidentat, iar Carvajal se află în procesul de recuperare după ce a suferit o accidentare.
Cum a "trădat-o" Kylian Mbappe pe Real Madrid! Dezvăluirea făcută azi în Spania
ACUM 14 ORE

Primul eșec din octombrie pentru Real

Înaintea partidei cu Getafe, Real Madrid avea o serie impresionantă de 15 meciuri fără înfrângere, dintre care 13 victorii și două remize.
De cealaltă parte, Getafe avea o singură înfrângere în ultimele 8 partide, însă gazdele veneau după un eșec usturător în Copa del Rey, 0-5, pe terenul lui Baleares, formație din eșaloanele inferioare.
Chiar în debutul partidei, în minutul 9, Unal a profitat de o mare greșeală a lui Militao și l-a executat pe Courtois. 8 minute mai târziu, Real Madrid a avut șansa de a egala, însă Modric a șutat fără preluare de la aproximativ 14 metri, însă execuția sa a zguduit bara transversală.
Luka Modric a fost cel mai periculos om al madrilenilor în prima repriză, iar în minutul 18 croatul a preluat o pasă bună la marginea careului, însă șutul său este parat de portarul lui Getafe, David Soria.
Repriza a doua a debutat sub semnul echilibrului, fără mari ocazii de poartă. În minutul 56, Sandro Ramirez a ratat o șansă importantă, șutând de la marginea careului, însă Courtois a avut o intervenție extraordinară, iar scorul a rămas 1-0.
Cu aproximativ 25 de minute înainte de final, Benzema a avut șansa egalării, însă șutul său din interiorul careului a fost deviat în corner de apărarea gazdelor.
Casemiro a avut și el o oportunitate importantă în minutul 76, însă șutul său de la marginea careului a fost respins spectaculos de portarul lui Getafe.
S-a terminat 1-0 pentru Getafe, care i-a administrat lui Real primul eșec din luna octombrie.
Xavi a vorbit despre transferul lui Lewandowski. Tehnicianul a confirmat că 4 jucători vor pleca
21/05/2022 LA 16:10
La Liga a anunțat echipa sezonului! Câți jucători de la Real Madrid și Barcelona au fost votați
20/05/2022 LA 13:38