Barcelona a făcut cel mai bun meci de la venirea lui Xavi pe banca tehnică. Gruparea blaugrana s-a impus fără drept de apel în derby-ul cu Atletico Madrid, etalând un fotbal care aduce aminte de perioada în care actualul tehnician al catalanilor era în activitate.
Chiar dacă Yannick Carrasco a deschis scorul în minutul 10, Barcelona a revenit imediat și la pauză conducea cu 3-1, după reușitele lui Jordi Alba (14), Gavi (21) și Araujo (43). Dani Alves a făcut 4-1 imediat după pauză și cele 3 puncte erau deja la adăpost. Golul lui Suarez din minutul 58 și eliminarea lui Alves din minutul 69 au creat ceva suspans pe final, dar Barcelona a arătat ca o echipă mare și nu a avut emoții în a obține victoria.
La finalul partidei de pe Camp Nou, Xavi a avut un discurs entuziasmant, fiind extrem de încântat de prestația jucătorilor săi.
Barcelona își poate aduce întăriri de la o rivală din La Liga! Jucătorii care i-au fost oferiți
ACUM 10 ORE
"Înainte să fie eliminat Alves, jocul a fost pentru noi. Apoi am fost nevoiți să ne retragem puțin. Primele 60 de minute reprezintă Barca pe care o iubim cu toții.Când am fost 11 la 11 am fost foarte buni. Am jucat la fel de bine și în 3-4-3 și în 3-5-2. Ne-am arătat solidari după ce am rămas în inferioritate, am apărat bine zona și nu am suferit prea mult.", a spus Xavi, citat de Marca.

Xavi l-a trimis în teren din primul minut pe Adama Traore, jucătorul venit de la Wolverhampton în acastă fereastră de mercato. Evoluția extremei l-a mulțumit pe Xavi, care îl vede ca pe o achiziție de excepție pentru echipa sa.
"Adama este un jucător foarte matur. Știe când trebuie să se apere, când să atace, când să dribleze, și-a ales bine momentele. Fizic este un animal, o fiară... este un extrem talentat și ne va ajuta. Este o semnătură grozavă", a spus Xavi.
Nu în ultimul rând, Xavi a făcut un apel la fani să nu-l mai huiduie pe Ousmane Demeble pe viitor, francezul fiind fluierat la scenă deschisă după ce a refuzat să-și pună semnătura pe un nou contract și va pleca cel mai probabil la vară, gratis: "Aș vrea să-i rog pe suporteri să nu-l mai fluiere pe Dembele. Gata, l-au fluierat azi, e suficient. De acum avem nevoie de sprijinul lor".
În urma victoriei contra campioanei, Barcelona a urcat pe locul 4, pe poziția pe care era Atletico înaintea etapei, cu 38 de puncte după 22 de etape. De cealaltă parte, Atletico a coborât pe 5, rămânând cu 36 de puncte.
Pentru Barcelona urmează duelul cu Espanyol, din deplasare, în timp ce Atletico o va întâlni pe Getafe, pe teren propriu.
Barcelona, aproape de a semna un contract de 200 de milioane de euro! Ce lovitură vor da catalanii
13/05/2022 LA 14:25
Coutinho, primul jucător care pleacă de la Barcelona în vară! Ce sumă va plăti Aston Villa
11/05/2022 LA 19:29