Raphinha nu uită persoanele care l-au ajutat să ajungă la cel mai înalt nivel. Transferat în această vară de Barcelona de la Leeds, brazilianul de 25 de ani nu l-a uitat pe omul care l-a adus în urmă cu doi ani în Premier League, Marcelo Bielsa.
Într-un interviu acordat pentru Mundo Deportivo, Raphinha a dezvăluit cum l-a ajutat antrenorul argentinian în perioada pe care a petrecut-o pe Elland Road:
"Este un antrenor care m-a ajutat din primul moment în care am ajuns la Leeds. Mereu cerea mai mult. M-a ajutat să ajung la echipa națională și m-a ajutat să ajung la Barca. Dacă nu erau lecțiile lui, atât în grup, cât și cele individuale, probabil că nu ajungeam aici.
Barcelona pregătește noi transferuri chiar dacă nu l-a înregistrat pe Kounde! Situație incredibilă
Pe lângă faptul că avea un stil de joc în care mereu respectam mingea, căuta să scoată totul la antrenamente și în meciuri. A fost o persoană importantă pentru mine și pentru cariera mea, îl voi avea mereu alături de mine", a spus noua achiziție a catalanilor.
Raphinha a mai fost întrebat și despre diferențele dintre Marcelo Bielsa, fostul său antrenor de la Leeds, și Xavi Hernandez, antrenorul său de la Barcelona:
"Sunt diferiți, Marcelo are un stil unic de a lucra cu jucătorii. Este stilul Marcelo Bielsa, să îi spunem așa. Fiecare antrenor este diferit, la fel cum fiecare persoană este diferită, cu moduri diferite de a își trăi viața. Fiecare jucător și fiecare antrenor lucrează diferit", a mai spus Raphinha.

Raphinha și-a făcut imediat simțită prezența în turneul Barcelonei din Statele Unite. Brazilianul a marcat la debutul pentru catalani, în victoria cu 6-0 contra celor de la Inter Miami, partidă în care a oferit și două pase de gol.
De asemenea, Raphinha a marcat și unicul gol al victoriei Barcelonei contra rivalei Real Madrid, în amicalul disputat în Las Vegas, cu un șut superb.
Raphinha a evoluat și 31 de minute în amicalul cu Juventus, încheiat la egalitate, scor 2-2. Introdus la pauză, Raphinha a fost înlocuit în minutul 77 de tânărul Abdessamad Ezzalzouli.
Barcelona va mai disputa un meci amical în Statele Unite, pe 31 iulie, contra celor de la New York Red Bulls, după care va reveni pe Camp Nou, acolo unde va disputa ultimul amical înaintea noului sezon din La Liga, pe 7 august, contra celor de la UNAM (Mexic).
58 de milioane de euro este suma transferului lui Raphinha de la Leeds la Barcelona.
Barcelona, doar o remiză în prima etapă de La Liga! Catalanii, fără gol cu Rayo Vallecano de 3 ani
ACUM 18 ORE
Barcelona vrea să scape de Aubameyang! Ce sumă de bani își doresc catalanii în schimbul atacantului