VIDEO | Spiritele s-au încins în El Clasico! Jucătorii celor două echipe au uitat că e vorba de un amical

Publicat 24/07/2022 la 13:43 GMT+3

Real Madrid și Barcelona au disputat un meci amical în această dimineață în Las Vegas. Echipa lui Xavi s-a impus cu 1-0, după un gol superb marcat de Raphinha în prima repriză. Chiar dacă a fost vorba de un amical, spiritele s-au încins înaintea primelor 45 de minute.

Real Madrid-Barcelona

El Clasico a revenit în Statele Unite ale Americii, după ce Real Madrid și Barcelona au jucat peste ocean și în 2017, la Miami. În această dimineață, cele două echipe s-au întâlnit pe Allegiant Stadium din Las Vegas.
Barcelona s-a impus cu 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Raphinha în minutul 27. Brazilianul venit de la Leeds în această vară a înscris cu un șut superb.

Înainte de pauză, spiritele s-au încins pe Allegiant Stadium din Las Vegas. Momentul care a dat startul conflictului dintre cele două echipe a fost faultul lui Jordi Alba asupra lui Vinicius. Chiar dacă fundașul Barcelonei a fost avertizat de centralul partidei, jucătorii celor două s-au îmbrâncit.
În primă fază, Sergio Busquets și Rodrygo au avut ceva de împărțit, moment în care Gavi a venit să îi ceară socoteală brazilianului. Ronald Araujo și Antonio Rudiger au fost alți doi jucători care au avut ceva de împărțit, iar cei doi au fost cu greu despărțiți de coechipieri.

REAL MADRID – BARCELONA 0-1 | ECHIPELE DE START

Real Madrid: 1-Thibaut Courtois (GK) — 17-Lucas Vazquez, 3-Eder Militao, 4-David Alaba, 22-Antonio Rudiger — 15-Federico Valverde, 25-Eduardo Camavinga, 18-Aurelien Tchouameni — 21-Rodrygo, 7-Eden Hazard, 20-Vinicius Jr. Rezerve: 13-Lunin (GK), 26-Luis Lopez (GK), 30-Lucas Canizares (GK), 23-Ferland Mendy, 27-Vinicius Tobias, 5-Jesus Vallejo, 6-Nacho, 8-Toni Kroos, 10-Luka Modric, 14-Casemiro, 16-Odriozola, 19-Dani Ceballos, 24-Mariano Diaz, 11-Marco Asensio, 29-Juanmi Latasa. Antrenor: Carlo Ancelotti
Barcelona: 1-Marc-Andre Ter Stegen (GK) — 4-Ronaldo Araujo, 15-Andreas Christensen, 24-Eric Garcia, 18-Jordi Alba — 30-Gavi, 5-Sergio Busquets, 8-Pedri — 22-Raphinha, 12-Robert Lewandowski, 10-Ansu Fati. Rezerve: Inaki Pena (GK), Arnau Tenas (GK), Sergino Dest, Gerard Pique, Alejandro Balde, Sergi Roberto, Nico Gonzalez, Alex Collado, Marc Casado, Pablo Torre, Miralem Pjanic, Franck Kessie, Frenkie de Jong, Abde Ezzalzouli, Ousmane Dembele, Memphis Depay, Pierre-Emerick Aubameyang. Antrenor: Xavi