Getty Images

PSG continuă marșul către un nou titlu în Franța, după victoria din derby-ul cu Lyon

10/02/2020 la 08:00

PSG a câștigat derby-ul cu Olympique Lyon de pe Parc des Princes, scor 4-2, iar formația lui Thomas Tuchel continuă drumul spre un nou titlu de campioană a Franței. La oaspeți, Ciprian Tătărușanu a fost doar rezervă.

Di Maria a deschis scorul în minutul 22, după o acțiune personală în careul lui Lyon, finalizată cu un șut la colțul scurt, la care Lopes n-a putut să intervină. Mbappe a dublat avantajul lui PSG în minutul 38, cu o minge ridicată elegant peste goalkeeper-ul lui Lyon. În minutul 47, Marcal și-a trimis balonul în proprie poartă, iar parizienii conduceau cu 3-0 pe tabelă.

Mbappe und Paris marschieren weiter

În numai 7 minute, Lyon a înscris de 2 ori, iar fanii lui PSG începeau să aibă emoții. Mai întâi, Terrier l-a învins pe Navas cu un șut pe jos, apoi Dembele a reluat în poarta goală pasa trimisă de Ekambi. Intrat pe teren de numai 2 minute, Edinson Cavani a adus liniștea pe Parc des Princes după ce a finalizat calm un contraatac al campioanei Franței.

În urma rezultatului de aseară, PSG a ajuns la 8 victorii consecutive în toate competițiile și se menține pe primul loc în Ligue 1, la 12 puncte deasupra urmăritoarei Marseille.

Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.