PSG a câștigat cu 2-0 derby-ul cu Marseille grație unor finalizări impecabile pe Stade Velodrome. Aceasta a fost a treia înfrângere la rând a celor de la Marseille, acolo unde continuă criza.

Meciul nu a fost neapărat unul impresionant, iar tensiunile de la Marseille nu s-au arătat și pe teren, fotbaliștii nu au dat dovadă de un spirit de luptă pe care și l-ar fi dorit fanii.

Ligue 1
Ligue 1, mai paltpitantă ca niciodată! 4 echipe se bat pentru titlu! Ce derby-uri mai sunt de jucat
IERI LA 07:24

Situația de la Marseille este una disperată - antrenorul Andre-Villas Boas a anunțat că își va da demisia după ce conducerea a adus un jucător pe care nu și-l dorise pentru ca apoi fanii să invadeze baza de antrenamente a clubului. Portughezul, care a adus-o pe Marseille pe locul doi sezonul trecut, a fost suspendat din funcție.

Nici meciul cu PSG nu a adus vești mai bune. Kylian Mbappe a finalizat perfect un contraatac rapid care a început după un corner al lui Marseille. Nu trecuseră nici măcar 10 minute.

Cincisprezece minute mai târziu Mauro Icardi a avut noroc când centrarea lui Alessandro Florenzi l-a lovit în ceafă iar mingea a sărit peste Steve Mandanda pentru ca PSG să-și dubleze avantajul.

Marseille a jucat bine apoi, însă gazdele nu au putut profita de ocaziile create iar partida s-a încheiat 2-0 pentru PSG. Parizienii se află în continuare pe locul trei în clasament, la un punct de Lyon (locul doi) și trei puncte de liderul Lille.