PSG era la 3 puncte în spatele lui Lille cu 2 etape înainte de finalul stagiunii și parizienii nu aveau voie să mai facă niciun pas greșit pentru a mai spera la titlu în Ligue 1. Astfel, jucătorii lui Pochettino au intrat foarte motivați în meciul cu Reims de pe Parc de Princes, iar Neymar (min.13-penalty) și Mbappe (min.24) au hotărât soarta partidei încă din prima repriză, mai ales că oaspeții au rămas cu un om mai puțin încă din minutul 10.
În repriza secundă, Marquinhos (min.68) și Moise Kean (min.89) au marcat și ei pentru parizieni și s-a terminat 4-0.
Ligue 1
Reacția dură a celor de la PSG după ce L'Equipe a dezvăluit cifrele din contractul lui Messi
ACUM 8 ORE
Cu cele 3 puncte asigurate devreme în meciul cu Reims, cei de la PSG au stat mai mult cu gândul la ce se întâmpla în meciul de la Lille, unde formația lui Christophe Galtier o întâlnea pe St. Etienne, o echipă fără obiectiv pe acest final de sezon, întrucât salavarea de la retrogradare era asigurată.

PSG e la doar un punct de Lille înaintea ultimei etape

Cu o victorie, Lille s-ar fi apropiat de un succes istoric în Lige 1, dar aceasta nu a venit. Chiar dacă a dominat serios partida, Lille nu a găsit drumul spre gol și s-a terminat 0-0, astfel că avansul față de PSG este de numai un punct înaintea ultimei runde.
Totul se va decide săptămâna viitoare, când Lille are nevoie de un succes pe terenul lui Angers pentru a fi sigură de câștigarea titlului. PSG va juca tot în deplasare, cu Brest, echipă implicată în lupta pentru evitarea retogradării, dar e greu de crezut că parizienii se vor încurca. Există și posibilitatea ca Lille și PSG să termine la egalitate de puncte (Lille să piardă cu Angers și PSG să remizeze la Brest), caz în care vicecampioana Europei de anul trecut ar deveni campioană, datorită golaverajului superior.
Teoretic, șanse la titlu are și AS Monaco, care a învins-o cu 2-1 pe Rennes, dar echipa lui Niko Kovac are nevoie ca atât Lille, cât și PSG să piardă în ultima rundă pentru a se încorona campioana Franței. Monegascii au însă o luptă directă cu Lyon pentru locul 3. Echipa lui Rudi Garcia a câștigat și ea în această etapă, 5-2 la Nimes, și rămâne la un punct de Monaco. În ultima etapă, Monaco va juca în deplasare la Lens, iar Lyon o va întâlni acasă pe Nice.
În ceea ce privește lupta pentru evitarea retrogradării a mai rămas o singură necunoscută, și anume echipa care va juca la baraj. După Dijon, retrogradată de mult, e sigur că și Nimes va juca în sezonul viitor în Ligue 2. Poziția de baraj e ocupată momonetan de Nantes, dar nu mai puțin de 6 echipe pot termina pe locul 18, astfel că ultima etapă va fi extrem de interesantă și din acest punct de vedere.