AS Monaco-Lyon 2-3, cel mai nebun meci al anului în Franța! 5 cartonași roșii au fost arătate

Publicat 03/05/2021 la 10:19 GMT+3

Monaco-Lyon 2-3 a fost unul dintre cele mai dramatice meciuri din acest sezon de Ligue 1. Partida avea o importanță crucială pentru ambele formații, iar miza și-a spus cuvântul și a ieșit un meci mec cinste, dar și un haos general la final.

La finalul partidei AS Monaco - Lyon a avut loc o bătaie generală între juucătorii celor 2 formații

Vitoriile lui Liile și PSG de sâmbătă au pus presiune pe AS Monaco, care era obligată să câștige contra Lyon-ului pentru a mai avea șanse reale la titlu în Ligue 1. Monegascii au fost mai insistenți în prima repriză și au intrat la vestiare cu avantaj de 1-0, după golul marcat de Kevin Volland în minutul 25.
O înfrângere, ar fi lăsat-o cel mai probabil pe Lyon în afara Champions League pentru un al doilea an la rând, astfel că formația lui Rudi Garcia s-a aruncat în atac după pauză. Depay a reușit să egaleze în minutul 57, dar apoi oaspeții au rămas în 10, Maxence Caqueret văzând al 2-lea galben în minutul 70.

AS Monaco - Lyon, meciul anului în Ligue 1

Cu toate astea, Marcelo i-a adus pe lyonezi în avantaj în minutul 77, dar Ben Yeder a transfromat un penalty în minutul 86 și a egalat la 2. Finalul a fost unul incendiar. Intrat pe teren în minutul 88, Mathis Ryan Cherki, puștiul de numai 17 ani, a reușit să dea lovitura în minutul 89 și să aducă o vitorie uriașă pentru Lyon.
Lucrurile au degenerat după fluierul final, iar jucătorii celor 2 formații au început o bătaie generală, soldată cu câte două eliminări de fiecare parte: Geubells și Pellegri de la Monaco, respectiv Marcelo și De Sciglio de la Lyon.
În urma acestui rezultat e clar că doar Lille și PSG se vor mai lupta pentru titlu. Lille are un punct avans cu 3 etape înainte de final, iar programul îi dă mari speranțe echipei lui Christophe Galtier că poate cuceri un titlu la care puțini fani ar fi sperat a începutul campionatului. Ultima dată când Lille a câștigat Ligue 1 a fost în stagiunea 2010/2011, când echipa era pregătită de Rudi Garcia, iar printre jucătorii importanți se numărau Eden Hazard sau Gervinho.
Prin acest succes, Lyon s-a apropiat la un singur punct de Monaco. Franța dă numai 3 echipe în grupele Champions League, astfel că cele 2 formații vor duce o luptă aprigă pentru locul 3 în acest final de sezon.