Campioana Frantei a început perfect meciul, prin golul lui Mbappe din pasa lui Di Maria. Tot campionul mondial a făcut dubla în minutul 37, din penalty. Cu aceste două reușite, Mbappe a urcat, la numai 21 de ani, pe locul 5 în clasamentul celor mai buni marcatori din istoria lui PSG.

Marca a găsit 3 mari controverse pe listele pentru FIFA Best. Cine e în plus şi ce gafe s-au comis
25/11/2020 LA 13:43

Totul mergea perfect chiar dacă până la pauză, parizienii au mai dat două goluri anulate. Moise Kean și Kylian Mbappe au fost penalizați după consultarea VAR, pe motiv de ofsaid.

Monaco - PSG 3-2 | Niko Kovac a făcut mutarea decisivă

Veteranul de 33 de ani, Cesc Fabregas a fost introdus după pauză și toată dinamica jocului s-a schimbat! Adus de la Leverkusen, neamțul Volland a marcat pentru Monaco în minutul 52, iar 13 minute mai târziu a făcut dubla din pasa lui Fabregas. Era 2-2, dar monegascii au simțit momentul bun și au câștigat pentru prima dată în fața lui PSG pentru prima dată din 2016. Campionul mondial Fabregas a înscris golul victoriei pentru Monaco, din penalty și pentru ca PSG să fie îngenunchiată Diallo a fost eliminat la faza penaltyului. Datorită acestui succes Monaco a urcat pe locul doi în Ligue 1, iar mesajele de felicitare au început să curgă. Unul dintre oamenii care au ajutat-o pe Monaco să-i ia titlul lui PSG în 2017, Fabinho a sărbătorit la Liverpool.

Monaco - PSG 3-2 | Nu se schimbă liderul

În ciuda reprizei de coșmar și înfrângerii de la Monte Carlo, PSG rămâne pe primul loc în Ligue 1. Campionii au profitat de faptul că au un avans de 5 punctre față de Lille, dar și de înfrângerea lui Rennes de pe teren propriu, 0-1 cu Bordeaux.

"Am avut o repriză secundă catastrofală! Este inadmisibil ce s-a întâmplat, dar norocul nostru este că fotbalul ne dă o nouă șansă marți în Champions League" a spus după meci Presnel Kimpembe. PSG va avea o misiunea cel puțin de la fel de grea în Champions League. Trupa lui Tuchel vrea să-și ia revanșa în fața lui RB Leipzig, după ce a fost învinsă în Germania cu 2-1.