După ce în etapa precedentă PSG a învins-o fără drept de apel pe Lyon, se părea că trupa lui Pochettino și-a revenit la timp și este favorită în lupta pentru titlu din Ligue 1.
Dar parizienii au pierdut astăzi derby-ul cu Lille, iar formația lui Christophe Galtier s-a distanțat din nou la 3 puncte în fruntea clasamentului. Singurul gol al meciului de pe Parc de Princes a fost marcat de canadianul Jonathan David în minutul 20.
Haos total la PSG. Mbappe, surprins de camere când îl vorbește de rău pe Neymar. Ce a spus
ACUM 5 ORE
Formația lui Pochettino s-a zbătut în gol în repriza secundă și nu a reușit să revină în joc, iar nervii au cedat pe final. Neymar a fost faultat în minutul 90 și apoi și-a lovit adversarul, iar brazilianul a văzut al 2-lea galben, după ce fusese avertizat în minutul 48, tot pentru conduită nesportivă. La aceeși fază, Tiago Djalo a văzut și el al 2-lea avertisment și a părăsit terenul, iar jucătorii celor 2 formații au fost la un pas de încăierare.
Acesta a fost al 3-lea cartonaș roșu primit de Neymar de la începutul lui 2020, brazilianul fiind astfel cel mai eliminat jucător din campionatul Franței în această perioadă.

PSG-Lille 0-1 | Lupta pentru titlu în Ligue 1 e mai aprigă ca niciodată

Prin această victorie, Lille redevine lider în Ligue 1, având 3 puncte peste PSG. Lyon va juca deseară pe terenul lui Lens și în cazul unei victorii o va egala pe PSG, în timp ce AS Monaco a câștigat astăzi cu 4-0 cu Metz și s-a apropiat la numai un punct de echipa din capitală.
Așadar, cu 7 etape rămase de disputat din acest campionat, PSG nu mai este în postura din anii trecuți, când era deja campioană în această perioadă a anului, iar echipa lui Pochettino are nevoie de un final perfect de stagiune pentru a-și apăra titlul.
Înfrângerea cu Lille reprezintă și un minus la moralul jucătorilor lui PSG înaintea primului meci cu Bayern Munchen din sferturile Champions League.