După ce s-a calificat în semifinalele Champions League la jumătatea săptămânii, PSG părea să aibă un meci facil pe teren propriu contra celor de la St.Etienne, dar lucrurile nu au stat nici pe departe așa. Chiar dacă a dominat teritorial, trupa lui Pochettino a trimis un singur șut pe poartă în prima repriză și la pauză tabela arăta ca și în primul minut.
Meciul a început practic în minutul 78, când Bouanga a deschis scorul pentru oaspeți. Parizienii s-au trezit imediat și peste numai un minut Mbappe a reușit să egaleze. Francezul și-a adus apoi echipa în avantaj, transformând un penalty în minutul 87 și se părea că meciul e rezolvat.
L'Equipe a anunțat care este salariul real pe care Messi îl va câștiga la PSG
ACUM 15 ORE

PSG-St.Etienne 3-2 | Parizienii speră în continuare la titlu

Finalul a fost însă unul incendiar. Oaspeții au reușit să egaleze la 2 în minutul 90+1, când Hamouma a reluat în plasă după o respingere greșită a portarului Rico, care l-a înlocuit pe Keylor Navas între buturi la această partidă. Parizienii s-au aruncat în atac și ultimele 5 minute au reprezentat un adevărat asediu la poarta oaspeților. Di Maria a fost aproape de un gol magnific, dar mingea trimisă de argentinian direct din corner a lovit bara.
Totuși, din gheata sa a plecat golul care a păstrat toate punctele la Paris. În ultimul minut al prelungirilor (90+5), Di Maria l-a servit ideal pe conaționalul său, Mauro Icardi, care a marcat cu capul.
Astfel, PSG a ieșit cu bine dintr-o situație dificilă și speră în continuare la câștigarea titlului în Ligue 1. Echipa lui Pochettino rămâne pe locul 2, cu 5 etape înainate de finalul campionatului, dar diferența față de Lille este de numai un punct, după ce liderul a remizat ieri (1-1) cu Montpellier. În etapa viitoare, PSG joacă în deplasare cu Metz, în timp ce Lille va juca derby-ul cu Olympique Lyon.