PSG a ratat complet ultima repetiție înaintea returului cu Real Madrid din optimile Champions League. Echipa lui Pochettino a jucat pe terenul lui Nice, dar s-a văzut că este mai mult cu gândul la duelul de pe Bernabeu de săptămâna viitoare. În plus, parizienii nu l-au avut la dispoziție pe Kylian Mbappe, care a fost suspendat, iar acest lucru s-a văzut pe faza ofensivă.
Prima repriză a fost una săracă în ocazii, cea mai mare șansă aparținându-i lui Angel Di Maria, al cărui șut din careu a fost respins fenomenal de Walter Benitez. Acela a fost și singurul șut pe poartă al parizienilor. Nice a avut două șuturi cadrate, dar niciunul nu i-a pus probleme serioase lui Keylor Navas.

În partea secundă PSG a controlat în mare partida, dar ocaziile periculoase la poarta adversă au lipsit cu desăvârșire. Cu Messi și Neymar inexistenți, PSG nu a găsit drumul spre gol până la final. Nice s-a mulțumit să se apere exact și să dea lovitura pe contraatac, tactică ce a funcționat de minune. Meciul curgea către o remiză albă, dar Nice a dat lovitura în minutul 88. Calvin Stengs a centrat perfect pentru Andy Delort, iar atacantul algerian a trimis imparabil de pe linia de 6 metri.
PSG s-a aruncat în atac în ultimele minute, dar nu și-a crreat nicio ocazie concretă de egalare și s-a termiat 1-0. Aceasta a fost a 2-a înfrângere în ultimele 3 etape pentru PSG, care în precedenta deplasare pierduse și contra lui Nantes (1-3).
Așadar, Nice a ieșit excelent din duelurile cu PSG în acest sezon. În tur a fost 0-0, iar formația lui Christophe Galtier a câștigat și în Cupa Franței, la penalty-uri. De altfel, Nice a ajuns între timp în finala celei de-a 2-a competiții din Hexagon, unde o va întâlni pe Nantes.
În urma acestui rezultat, diferența dintre PSG și Nice a scăzut la 13 puncte, dar tot e clar că adjudecarea titlului e doar o chestiune de timp pentru parizieni. De partea cealaltă, Nice va avea în continuare de luptat pentru un loc de Champions League, o luptă ce va fi dusă cu Olympique Marseille și Rennes sau poate chiar cu Strasbourg și Lyon.
În runda următoare din Ligue 1, PSG va juca acasă cu Bordeaux, în timp ce Nice se va deplasa pe terenul lui Montpelier.