Reacțiile lui Pochettino și Mbappe după înfrângerea cu 3-0 a PSG-ului! "Nu este acceptabil la acest nivel"

PSG a fost învinsă astăzi, fără drept de apel, de Monaco, scor 3-0, într-un meci din a 29-a etapă a Ligue 1. La finalul partidei, Mauricio Pochettino și Kylian Mbappe au vorbit despre prestația parizienilor, explicând care este obiectivul echipei pentru următoarele săptămâni.

Mbappe în Monaco - PSG

Credit imagine: Getty Images

PSG a pierdut astăzi cu scorul de 3-0, în deplasarea de la Monaco, din a 29-a etapă a campionatului Franței. Golurile victoriei au fost înscrise de Ben Yedder, care a reușit o dublă, și Volland.
Neymar și Mbappe, titulari, nu au putut să-și ajute echipa, care rămâne oricum pe prima poziție a clasamentului din Ligue 1, având un avans de 13 puncte în fața formației de pe locul 2, Rennes.
După înfrângerea de pe Stade Louis II, antrenorul parizienilor s-a arătat dezamăgit de prestația jucătorilor săi și a spus că vina este deopotrivă a celor de pe teren și a staff-ului tehnic. Mauricio Pochettino a declarat și că își dorește să vadă mai multe responsabilitate de la fotbaliștii lui.
"Sunt dezamăgit de felul în care am început. Nu este acceptabil la acest nivel de competiție. Nu este acceptabil să începem așa cum am făcut noi. Prima repriză a afectat meciul. Sunt foarte dezamăgit.
Echipa trebuie să se elibereze. Această pauză competițională trebuie folosită pentru a uita și a reveni în cea mai bună formă, cu responsabilitatea pe care o avem față de acest tricou. Este vina jucătorilor și a staff-ului. Ei trebuie să ridice capul și meargă mai departe", a spus Pochettino.
Citește și:

Reacția lui Mbappe după înfrângerea cu 3-0

La rândul său, Kylian Mbappe a comentat eșecul suferit în fața lui Monaco. Atacantul a punctat care este obiectivul echipei sale și le-a cerut suporterilor să fie respectuoși față de jucători, în ciuda dezamăgirii provocate de eliminarea din Champions League.
"Am pierdut, am jucat împotriva unei echipe importante. Și-au dorit victoria, au rămas la planul lor de joc. Sper să rămână în lupta pentru cupele europene. Au meritat victoria de astăzi. Obiectivul este să câștigăm al 10-lea titlu în Franța, restul nu contează.
Putem câștiga cu 8 sau 9-0, oamenii încă se gândesc la Champions League. Trebuie să rămânem profesioniști și să ne respectăm. Trebuie să respectăm suporterii care ne respectă, să ne respectăm familiile. O să câștigăm încă un titlu de campioni. Trebuie să te respecți și să ai un minimum de stimă pentru ceea ce faci. A fost un meci în care a lipsit asta", a declarat Mbappe, citat de RMC Sport.
Pentru PSG urmează, pe 3 aprilie, meciul de pe teren propriu, cu Lorient.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo