PSG a fost detronată! Ligue 1 are un nou lider după victoria convingătoare, 5-1, a lui Olympique Marseille la Nice

Marseille a oferit o nouă demonstrație de forță împotriva lui Nice în meciul de deschidere al etapei a 13-a din Ligue 1. Un 5-1 sec și nu este prima dată în acest sezon când oamenii lui Robert De Zerbi au reușit o astfel de performanță, având cel mai bun atac din campionat, cu 33 de goluri și un golaveraj uriaș, +21. Un om întruchipează această eficiență: Mason Greenwood, golgheterul Ligue 1.

Seaman în "What I Wore": "M-a vrut Ferguson la Man United, dar am ajuns la Arsenal pe o sumă record"

Sursa video: Eurosport

În NBA, se spune mereu că apărarea câștigă titlul. În Ligue 1, s-ar putea ca OM să facă diferența cu ofensiva la stabilirea clasamentului final, dacă ierarhia va rămâne strânsă până la final. Ultima lor demonstrație de la Nisa (1-5 ), de vineri seară, este o dovadă izbitoare: în acest sezon, cei de la Olympique Marseille sunt extrem de eficienți, în special prin stăpânirea fazelor de tranziție (când trebuie să se miște rapid) și prin eficacitatea lor ofensivă. Un om întruchipează această observație: Mason Greenwood.
Deși este uneori criticat pentru inconsecvența sa, atunci când englezul este în formă, este pur și simplu de neoprit. Abilitățile sale tehnice și finalizările cinice au chinuit apărarea lui Nice. Rezultatul: o dublă care îi aduce bilanțul la 10 goluri în 13 meciuri, cel mai bun marcator din Ligue 1 de până acum. O altă statistică simbolică: își consolidează și mai mult locul în istoria lui OM, devenind doar al treilea jucător care atinge pragul de 30 de goluri în Ligue 1 în cel mai scurt timp posibil (46 de meciuri, cu 12 mai multe decât Gunnar Andersson, deținătorul recordului).
"În acest moment, face o treabă excelentă. Marchează goluri și pase decisive ca în această seară. Este mai implicat în joc. Devine un jucător complet", a declarat Robert De Zerbi, după meci.

33 de goluri în 13 etape de meci, OM, exact ca în 1940

Forma lui Mason Greenwood influențează de fapt întreaga linie ofensivă a echipei Olympique de Marseille. Alături de el, Pierre-Emerick Aubameyang, pe care l-am fi putut crede retrogradat la un rol de super-rezervă, pare să-și fi redescoperit forma. Poate că nu mai este atacantul capabil să marcheze meci de meci, dar poate fi în continuare un om valoros în angrenajul echipei lui De Zerbi. În primul rând, prin poziționarea sa, așa cum se vede la golul de 1-0, după un corner deviat de Benjamin Pavard. În al doilea rând, prin inteligența sa de joc, demonstrată de cele două pase decisive pentru Timothy Weah și Igor Paixao. Mai mult, statisticile sale reflectă această transformare în acel atacant de care OM are nevoie: 5 goluri și 5 pase decisive în 11 apariții pe terenurile din Ligue 1. Weah, care nu mai marcase în Ligue 1 de mult timp, s-a alăturat și el sărbătorii de la Nisa, subliniind dragostea sa pentru echipa din Marsilia:
"Mă simt bine. Scopul este să ajut echipa. Dacă pot marca mai mult sau pot face mai multe pase decisive, pentru mine este incredibil. Am jucat bine în seara asta, sunt fericit.
După 13 meciuri de campionat, Olympique Marseille a marcat 33 de goluri, un număr semnificativ mai mare decât cei trei rivali cei mai apropiați din campionat (24 pentru PSG, Strasbourg și Monaco). Combinată cu una dintre cele mai bune defensive din campionat (12 goluri primite față de 11 pentru PSG și Lens, care au jucat cu un meci mai puțin), această statistică le conferă o diferență de goluri de +21. PSG, în ciuda faptului că este cunoscută pentru valoarea sa chiar și atunci când mai mulți jucători cheie sunt absenți, are doar +13. Acest lucru ilustrează decalajul care separă OM de celelalte în atac. 
picture

Mason Greenwood, auteur d'un quadruplé lors du match entre Marseille et Le Havre

Credit imagine: Getty Images

De altfel, cu 33 de goluri în primele 13 etape de meci, OM a atins cel mai bun palmares de la sezonul 1948/1949 încoace. Pe atunci, clubul din Marsilia ajungea la 40. Se poate spune cu siguranță că această formă ofensivă este istorică, ca să nu spunem ireală. O altă statistică grăitoare: trebuie să ne întoarcem în 1991 pentru a găsi un an calendaristic cu mai mult de 10 meciuri cu peste 4 goluri marcate. Iar oamenii lui Roberto De Zerbi mai au câteva săptămâni pentru a îmbunătăți acest record (12). Având în vedere ritmul și încrederea lor actuale, orice este posibil cu această echipă OM, care nu a întruchipat niciodată mai bine faimosul său slogan, "Droit au But ", adică Direct la poartă". 
OM va rămâne lider cel puțin până în această seară. PSG joacă pe teren propriu contra lui Le Havre și deși are 4 jucători importanți accidentați (Hakimi, Dembele, Doue și Nuno Mendes) este mare favorită să se impună.
"Fotbalul - Povestea mea" îl are ca invitat pe Bogdan Stelea sâmbătă de la ora 18.45, iar duminică de la ora 18.45 legendarul portar David Seaman ne spune povestea tricourilor sale în emisiunea "What I Wore" pe Eurosport 1. Fiecare ediție este disponibilă și pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo