Cupa României | Rapid a fost eliminată de Poli în ultimul joc din optimile de finală. Rezultatele complete

Actualizat 28/10/2021 la 22:53 GMT+3

În sferturile de finală ale Cupei României s-au calificat cinci formații din Liga 1 și trei din diviziile inferioare.

Cupa României

UPDATE / Parcursul echipei Rapid București în Cupa României s-a încheiat în optimile de finală, după o înfrângere în fața divizionarei secunde, Poli Timișoara, cu scorul de 2-0. Gerbi în minutul 21 și Ursu în minutul 71 au semnat golurile învingătoarei. Giuleștenii au făcut un meci foarte slab, succesul bănățenilor, mult mai combativi și mai motivați, fiind absolut meritat.
Rezultatele din optimile Cupei României
  • Poli Timișoara - Rapid București 2-0
  • ACSO Filiași - FC Hermannstadt 3-2 (după penalty-uri)
  • Gaz Metan Mediaș - Chindia Târgoviște 0-1
  • Dinamo - FC Argeș 1-2
  • FC Voluntari - FCSB 3-0 (la masa verde)
  • Minaur Baia Mare - CS Universitatea Craiova 0-4
  • FC Buzău - Dunărea Călărași 3-0
  • U Craiova - 1948 - Sepsi Sf. Gheorghe 0-1
UPDATE / Sepsi Sf.Gheorghe s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a trecut la limită de U Craiova 1948, scor 1-0. Unicul gol al meciului jucat la Drobeta Turnu Severin a fost marcat de fapt un autogol, Marko Gajic înscriindu-și în proprie poartă în minutul 37.
Aceasta a fost prima victorie a covăsnenilor sub conducerea lui Cristiano Bergodi, succesul de azi putând reprezenta un punct de plecare în încercarea de a readuce echipa pe o pantă ascendentă.
Într-un alt meci din optimi jucat astăzi, FC Buzău a învins-o la scor de neprezentare pe Dunărea Călărași. Goluri buzoienilor au fost marcate de Gaitan (min.39), Ciobanu (min.51) și Kanda (min.79). Victoria clară a celor de la Buzău a reprezentat și un prilej de revanșă pentru Cristi Pustai, care și-a învins fosta echipă, de la care mai are de încasat încă salariile restante din perioada cât a activat acolo.
Așadar, a mai rămas o singură necunoscută privind tabloul sferturilor de finală din cea de-a 2-a competiție internă. Aceasta se va afla în urma duelului dintre Politehnica Timișoara și Rapid, care va începe la ora 21:00.
UPDATE / După ce ieri divizionara a 3-a ACSO Filiași a furnizat o primă surpriză în optimile Cupei României, eliminând-o la penalty-uri pe FC Hermannstadt, cealaltă echip din Liga a 3-a calificată în această fază a competiției nu a izbutit o performanță asemănătoare.
Minaur Baia Marea a avut, cei drept, o misiune mult mai dificilă, întâlnind-o pe Universitatea Craiova. Deși au jucat în deplasare, oltenii și-au făcut meciul ușor încă din start. Gustavo a executat perfect o lovitură liberă în minutul 9, iar Marius Constantin a transformat un penalty în minutul 15, stabilind scorul pauzei.
În partea secundă, elevii lui Reghecampf au mai lovit de 2 ori, prin Bălașa (min.55) și Koljic (min.56), obținând astfel o calificare lejeră în sferturile de finală a competiției.
Programul ultimelor 3 optimi de finală (se joacă joi)
  • FC Buzău - Dunărea Călărași, ora 15:00
  • U Craiova 1948 - Sepsi Sf. Gheorghe, ora 18:00
  • Politehnica Timișoara - Rapid, ora 21:00
Update / FC Argeș s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a reușit să revină în partida jucată pe stadionul din Ștefan cel Mare.
După o primă repriză fără goluri, Dinamo a deschis scorul în minutul 49 prin proaspăt intratul Cătălin Țîră. În minutul 78, FC Argeș a egalat prin tânărul Alexandru Isfan, iar partida părea că se îndreaptă către prelungiri.
Cu toate acestea, FC Argeș a continuat să atace, iar lovitura de grație a venit în minutul 90+4. Un alt tânăr al piteștenilor, Cristian Dumitru, a marcat în ultimul minut al partidei și a trimis-o pe FC Argeș în sferturile de finală ale Cupei României.
UPDATE / Chindia Târgoviște a obținut biletele pentru sferturile de finală după ce s-a impus la limită pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș, scor 1-0.
Singurul gol al partidei a fost în realitate un autogol, Morar înscriind în proprie poartă în minutul 29, după o centrare a lui Razvan Matiș. Echipa lui Ilie Poenaru a alergat tot restul meciului după egalare, dar reazlizările au fost puține, Chindia apărându-se exact până la ultimul fluier.
Așadar, echipa lui Emil Săndoi este a 3-a echipă calificată în sferturile Cupei României, după ACSO Filiași și FC Voluntari (calificați după victoria la masa verde contra FCSB-ului). În această seară se va juca și Dinamo - FC Argeș, urmând ca restul partidelor din optimi să aibă loc miercuri și joi.
UPDATE / ACSO Filiași s-a calfiicat în sferturile de finală ale Cupei României, trecând după loviturile de la 11 metri de AFC Hermannstadt.
Cele două echipe au încheiat primele 90 de minute la egalitate, scor 1-1, iar în prelungiri fiecare dintre formații a mai înscris câte un gol, învingâtoarea urmând a fi decisă după loviturile de departajare.
Sibienii au fost primii care au executat un penalty, dar au ratat de la 11 metri. După alte două lovituri, cele două echipe se aflau la egalitate. Au urmat 3 penalty-uri ratate, pentru ca ulterior doar doi jucători să mai marcheze pentru Hermannstadt, iar trei pentru Filiași, care a obținut victoria.

În perioada 26-28 octombrie, sunt programate meciurile din optimile de finală ale Cupei României.
Se vor disputa doar 7 dintre cele 8 meciuri ale acestei faze a competiției, duelul dintre FC Voluntari și FCSB fiind anulat după ce oficialii roș-albaștrilor au informat FRF că nu pot onora partida de miercuri din cauza problemelor cauzate de Covid-19 și de accidentări.
În condițiile în care meciurile din Cupa României nu pot fi amânate, FC Voluntari a obținut calificarea la masa verde în sferturile de finală ale competiției.
Pentru un loc printre ultimele 8 echipe care se vor lupta pentru trofeu în acest sezon se mai află Gaz Metan Mediaș, Chindia Târgoviște, Dinamo, FC Argeș, Universitatea Craiova, FC U Craiova, Sepsi Sf. Gheorghe și Rapid din Liga 1, AFC Hermannstadt, FC Buzău, Politehnica Timișoara și Dunărea Călărași din Liga 2, și ACSO Filiași și Minaur Baia Mare din Liga 3.
Astăzi sunt programate 3 partide, iar într-unul dintre cele mai interesante dueluri se înfruntă, de la ora 21:00, Dinamo și FC Argeș, care le-au eliminat în 16-imile competiției pe Ripensia Timișoara, respectiv FC Botoșani.