Articol scris de Andrei Bobeică
Benevento a început mult mai bine meciul și în minutul 23 a deschis scorul în urma unei faze fixe, trimițând în poartă după o recentrare a lui Alessandro Tuia.
După pauză, Parma a arătat mult mai bine și acest lucru s-a văzut și pe tabelă, Kurtic egalând în minutul 55 după o respingere greșită a portarului advers. "Cruciații" au continaut să atace, iar Gagliolo a marcat din nou în minutul 60, dar golul a fost anulat pentru off-side.
Serie A
Man, dribling fantastic în fața lui Ibrahimovic. Ce au scris italienii după meci
11/04/2021 LA 09:40

Dennis Man a marcat primul gol în Serie a pentru Parma

Echipa lui Filippo Inzaghi a revenit în avantaj în minutul 66 prin golul lui Ioniță și părea să se îndrepte către un succes. Dar Dennis Man a ieșit la rampă în minutul 88, înscriind primul său gol în Serie A cu o execuție superbă și aducând Parmei un punct la care nu mai spera la un moment dat.
Românul putea fi erou pe final, dar lovitura sa de cap din prelungiri a trecut peste poartă. S-a terminat 2-2, un egal care nu o ajută prea mult pe Parma, dar care păstrează aprinse speranțele salvării de la retrogradare. Echipa lui D'Aversa are 20 de puncte, cu 3 mai puține decât Torino, prima formație de deasupra liniei retrogradării, dar care are 2 meciuri mai puțin jucate. În etapa următoare, Parma are un meci infernal pe teren propriu, contra Milanului.

Benevento-Parma, LIVETEXT

min.88: Gooool Parma! Dennis Man a egalat cu un șut superb. Este primul gol marcat de mijlocașul român în Serie A.
min.66: Gooool Benevento! Moldoveanul Artur Ioniță a readus gazdele în avantaj, tot în urma unei faze fixe.
min.60: Riccardo Gagliolo a marcat pentru Parma, dar golul a fost anulat pe motiv de off-side.
min.55: Gooooool Parma! Jasmin Kurtic egalează. Slovenul intrat la pauză a reluat cu capul în poartă după o respingere greșită a portarului gazdelor, în urma unei faze fixe.
min.23: Goool Benevento! Kamil Glik înscrie din apropierea porții, servit perfect de Alessandro Tuia.
Parma încearcă o salvare miraculoasă în ultimele 10 etape. Pentru formația pregătită de Roberto D'Aversa, toate cele 10 partide rămase până la finalul sezonului sunt decisive, ținând cont de locul din clasament.
Dennis Man este la a noua prezență în tricoul Parmei, de la transferul în Serie A.