FCSB, eliminată la loviturile de departajare de Șahtior Karagandy

Actualizat 29/07/2021 la 19:17 GMT+3

FCSB a fost eliminată încă din turul 2 preliminar UEFA Conference League, după ce a pierdut la loviturile de departajare meciul retur cu Șahtior Karagandy.

FCSB

FCSB a fost eliminată încă din turul 2 UEFA Conference League după ce a pierdut la loviturile de departajare dubla cu Șahtior Karagandy. După ce FCSB a câștigat cu 1-0 partida de la București, Șahtior Karagandy s-a impus cu 2-1 în returul de la Erevan. După ce UEFA a scos regula golului marcat în deplasare, Karagandy a beneficiat de acest lucru și a trimis meciul în prelungiri în momentul în care a făcut 2-1.
FCSB a început cu stângul partida din Armenia, după ce Karagandy a deschis scorul în minutul 11 prin Gabyshev, care a urmărit balonul și a profitat de gafa lui Andrei Vlad, care nu a putu reține șutul lui Bucorac. În prima repriză, FCSB a mai avut câteva ocazii în forma unor șuturi de la distanță, cea mai mare ocazie a roș-albaștrilor având loc în minutul 26, când Florin Tănase a trimis mingea în bară.
Intrat la pauza meciului, Florinel Coman a reușit să restabilească egalitatea, în urma unei faze frumoase create de Tănase și Oaidă. Cu toate acestea, golul lui Coman nu a fost suficient, iar FCSB a primit încă un gol în minutul 90+1.
După 120 de minute, scorul a rămas 2-1 pentru Karagandy, iar meciul avea să fie decis la loviturile de departajare. Karagandy s-a impus acolo cu scorul de 5-3, după ce Olimpiu Moruțan a fost cel care a ratat pentru FCSB. Astfel, vicecampioana României va avea încă un sezon fără prezență în grupele europene, ultima participare fiind în grupele Europa League în sezonul 2017/18. Pentru Șahtior Karagandy urmează duelul din turul 3 preliminar UEFA Conference League, acolo unde o va întâlni pe Kolos Kovalivka din Ucraina.

LIVE TEXT Șahtior Karagandy - FCSB

5-3: Tattybayev marchează lovitura decisivă, iar FCSB este eliminată din turul 2 preliminar al UEFA Conference League.
4-3: Vucur înscrie cu emoții și o ține pe FCSB în viață.
4-2: Atanaskoski înscrie și el pentru Karagandy.
3-2: Scorul rămâne 3-2 pentru Karagandy după ce Shatskiy apără execuția lui Olimpiu Moruțan.
3-2: Graf reușește să îl învingă pe Andrei Vlad și face 3-2.
2-2: Alex Crețu înscrie pentru FCSB, iar scorul este 2-2 după primele 4 lovituri.
2-1: Bukorac înscrie și el și duce scorul la 2-1 pentru Karagandy.
1-1: Florinel Coman înscrie și el de la punctul cu var.
1-0: Prima lovitură le aparține celor de la Șahtior Karagandy. Rustemovic înscrie pentru Karagandy.
După 120 de minute la Erevan, scorul dintre Șahtior Karagandy și FCSB rămâne 2-1. Vom avea lovituri de departajare!
Min. 113: Ultima schimbare de la FCSB. Intră Perianu în locul lui Ovidiu Popescu.
Min. 102: Este rândul celor de la Karagandy să primească un cartonaș galben. Marcatorul golului din finalul primelor 90 de minute, Tattybayev, primește cartonașul galben după un fault asupra lui Moruțan la mijlocul terenului.
Min. 101: Moruțan, un nou șut de la distanță! Și de data aceasta, șutul lui Moruțan trece mult pe lângă poartă.
Min. 97: O nouă ocazie uriașă pentru Karagandy! Același Omirtayev nu reușește să ajungă la o centrare perfectă venită de pe partea dreaptă, iar FCSB scapă de golul cu numărul 3.
Min. 90: A început prima repriză de prelungiri! Dinu Todoran l-a introdus pe Haruț în locul lui Valentin Crețu.
După 180 de minute, scorul la general dintre Șahtior Karagandy și FCSB este 2-2. Vom avea prelungiri!
Min. 90+4: Cordea a primit o minge în careu, acolo unde a fost blocat și a căzut. Coechipierii săi au cerut penalty, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.
Min. 90+1: Gol Șahtior Karagandy! După ce cu câteva secunde înainte au trimis mingea în bară, cei de la Karagandy reușesc să înscrie prin Tattybayev. Scorul este 2-1 pentru Karagandy, iar la acest scor avem prelungiri. Scorul la general este 2-2.
Min. 90: S-au arătat 5 minute de prelungire.
Min. 84: Ocazie uriașă Karagandy! Omirtayev primește o centrare perfectă de la Atanaskoski, dar acesta trimite mingea pe lângă poartă din câțiva metri. Scorul rămâne 1-1.
Min. 76: GOOOL FCSB! Florinel Coman înscrie din careul celor de la Karagandy, după ce a primit mingea în urma unei faze frumoase la care au contribuit Tănase și Oaidă. Șahtior Karagndy - FCSB este 1-1 (1-2 la general)!
Min. 73: Ocazie Karagandy! Shikavka șutează de la marginea careului, dar Andrei Vlad are o intervenție bună și trimite mingea în corner. La faza imediat următoare, Vlad are o ezitare după executarea cornerului, dar fundașii de la FCSB îndepărtează pericolul.
Min. 67: Oaidă are o primă ocazie, la doar câteva minute de când a intrat pe teren. Acesta nu a putut lovi cum trebuie cu capul mingea care l-a găsit foarte bine în careul lui Karagandy și a trimis balonul pe lângă poartă.
Min: 64: După golul fabulos marcat duminică în meciul cu Craiova, Moruțan tot încearcă să repete execuția și în meciul de la Erevan. Din păcate pentru FCSB, șutul acestuia de la distanță nu prinde cadrul porții apărate de Shatskiy.
Min. 63: Dinu Todoran face o nouă schimbare la FCSB. Octavian Popescu este scos de pe teren, iar în locul acestuia intră Oaidă.
Min. 61: Karagandy are o șansă importantă de gol! Graf șterge cu capul o minge venită de corner, trimițând balonul pe lângă poarta apărată de Vlad.
Min. 55: Al doilea cartonaș galben al partidei este primit tot de un jucător de la FCSB. Florinel Coman, proaspăt intrat pe teren, oprește un contraatac al celor de la Karagandy printr-un fault la mijlocul terenului.
Min. 46: A început repriza a doua de la Erevan! Dinu Todoran a efectuat două schimbări la pauză. Au intrat Florinel Coman și Sorin Șerban în locul lui Radunovic și Ondrasek.
Pauză la Erevan! Arbitrul bulgar al partidei pune capăt primelor 45 de minute. Șahtior Karagandy o conduce pe FCSB cu scorul de 1-0, după o gafă a lui Andrei Vlad. Cea mai mare ocazie pentru FCSB din prima repriză a avut loc în minutul 26, atunci când Florin Tănase a trimis mingea în bara porții apărate de Shatskiy.
Min. 44: FCSB are o lovitură liberă de pe partea stângă, dar căpitanul Florin Tănase ratează complet execuția și mingea trece mult peste poartă.
Min. 40: Olimpiu Moruțan are încă un șut de la distanță, dar mingea trece mult pe lângă poartă. FCSB caută în continuare golul egalizator.
Min. 36: Primul cartonaș galben al partidei este primit de Vucur de la FCSB, în urma unui fault făcut la aproximativ 30 de metri de poarta lui Vlad.
Min. 33: După o combinație frumoasă a mijlocașilor de la FCSB, Cordea a centrat, dar Ondrasek nu a ajuns la timp, iar mingea a traversat careul celor de la Karagandy. La faza imediat următoare, Cordea a avut un șut din afara careului, dar mingea a fost blocată de un apărător advers.
Min. 26: O nouă ocazie FCSB! Portarul Shatskiy nu reușește să respingă mingea trimisă din corner de Moruțan. Aceasta a ajuns la Florin Tănase care, incomodat de un adversar, trimite mingea în bară din câțiva metri. Scorul rămâne 1-0 pentru Karagandy, dar FCSB este cea care domină de câteva minute bune.
Min. 23: Ocazie FCSB! După un corner în care portarul Shatskiy respinge mingea până la marginea careului, Radunovic are un șut foarte periculos, care trece puțin pe lângă poartă. Arbitrul bulgar Draganov acordă jucătorilor o pauză de hidratare.
Min. 20: FCSB caăută în continuare golul. Moruțan șutează de la marginea careului, dar șutul său este blocat de către unul dintre apărătorii lui Karagandy, iar mingea se duce în corner.
Min. 14: Vine și prima ocazie pentru FCSB! Radunovic are un șut care îi pune probleme portarului Shatskiy. Scorul rămâne 1-0 pentru Karagandy.
Min. 11: GOL Șahtior Karagandy! Echipa din Kazahstan reușește să înscrie la prima ocazie a acestei partide. Bucorac șutează de la marginea careului, mingea prinde pământul în fața lui Andrei Vlad, iar Gabyshev urmărește mingea și deschide scorul.
Min. 1: A început partida de la Erevan.
Șahtior Karagandy: Shatskiy - Gabyshev, Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski - Najaryan, Bucorac, Mitosevic - Sviridov, Shikavka.
Rezerve: Trofimets - Sailauov, Kybyray, Tattybayev, Omirtayev, Nazymkhanov, Nurseitov, Rustemovic.
FCSB: Vlad - V. Crețu, Al. Crețu, Vucur, Radunovic - Moruțan, Ov. Popescu, Fl. Tănase - Cordea, Ondrasek, Oct. Popescu.
Rezerve: Straton - Haruț, Coman, Cristea, Stoica, Dumitru, Perianu, Oaidă, Musi, Șerban.
Știre inițială
FCSB joacă astăzi de la ora 16:00 meciul retur din turul 2 preliminar UEFA Conference League. În meciul de săptămâna trecută de la București, FCSB s-a impus cu scorul de 1-0, grație golului marcat de Andrei Cordea.
Din cauza pandemiei de COVID-19, meciul de astăzi se va juca în Armenia, la Erevan. Pentru echipa lui Dinu Todoran, acest lucru poate reprezenta un avantaj, deoarece se va juca pe un teren cu gazon natural, iar deplasarea a fost mai scurtă cu 1000 de km.
"Ne așteaptă un meci foarte greu, un meci de calificare. Avem avantajul din meciul tur și suntem conștienți de importanța jocului. Este un avantaj că jucăm pe un teren neutru că este și suprafața de iarbă. Dacă jucam la Karagandy, ar fi avut stadionul lor, terenul lor. Important e că se joacă. E o echipă care și-a menajat la ultimul joc jucătorii. Vor fi mai proaspeți decât noi. Noi am jucat acum trei zile, am depus un efort foarte mare. Este un avantaj că se joacă fără spectatori. Noi ne-am obișnuit cu atmosfera, cu suporterii, mai ales cu Peluza Nord, care ne-a încurajat. Fotbalul trebuie să se joace cu spectatori", a spus Dinu Todoran la conferința de presă de ieri.
În cazul în care FCSB se va califica în turul trei preliminar UEFA Conference League, echipa lui Dinu Todoran o va întâlni pe FC Kolos Kovalivka din Ucraina.