LIVEBLOG | CFR Cluj, "pulverizată" de Corvinul în Cupă! Voluntari, U Cluj și Oțelul, în semifinale

Actualizat 04/04/2024 la 22:05 GMT+3

Cupa României a ajuns la faza sferturilor de finală, în aceste zile fiind programate meciurile care vor decide semifinalistele din acest sezon al competiției. În Final 8 sunt 7 echipe din prima ligă și una din eșalonul secund, iar cel mai echilibrat duel este cel dintre Universitatea Cluj și FC Hermannstadt.

Cupa României

UPDATE: Oțelul Galați o învinge pe Universitatea Craiova și își asigură ultimul loc rămas în semifinalele Cupei României. Se cunosc toate echipele rămase în competiție, Corvinul Hunedoara, FC Voluntari și Universitatea Cluj fiind celelalte trei formații care completează "careul de ași"
UPDATE: Min. 114. GOOOL Oțelul! Gălățenii dau lovitura în Bănie, iar Lameira deschide scorul la Craiova. Oltenii mai au doar câteva minute la dispoziție să egaleze.
UPDATE: Scorul rămâne 0-0 după primele 15 minute de prelungiri
UPDATE: Finalul celor 90 de minute de joc pe Ion Oblemenco. Universitatea Craiova și Oțelul Galați sunt la egalitate, 0-0, după timpul regulamentar. Urmează prelungiri.
UPDATE: Pauză la Craiova. Remiză albă între cele două echipe după primele 45 de minute de joc
UPDATE: La Craiova începe meciul Universitatea - Oțelul. Câștigătoarea merge în semifinale, unde o va întâlni pe Universitatea Cluj.
UPDATE: Echipele de start de la ultimul sfert de finală din Cupa României, Universitatea Craiova - Oțelul Galați:
  • Universitatea Craiova: Lazăr, Soiri, Ndong, Maldonado, Badelj, Mateiu, Crețu, Mekvabishvili, Baiaram, Mitriță, Ivan.
  • Rezerve: Popescu, Silvam Căpățînă, Vlădoiu, Kozulj, Danciu, Cîmpanu, Markovic.
  • Antrenor: Ivaylo Petev
  • Oțelul Galați: Stoian, Jardan, Lameira, Adăscăliței, Pop, Rus, Bodișteanu.
  • Rezerve: Pap, Cisse, Anes, Ghiocel, Zhelev, Teleș, Diego, Cisotti, Aly, Tănasa, Gomes.
  • Antrenor: Dorinel Munteanu
UPDATE: Mâine are loc ultimul sfert de finală, Universitatea Craiova - Oțelul Galați, începând cu ora 19:30. Câștigătoarea va juca pe teren propriu cu Universitatea Cluj în faza semifinalelor.
UPDATE: GOOOL U Cluj. Trupa lui Ioan Ovidiu Sabău a câștigat în prelungiri partida cu Hermannstadt. Golul lui Anselmo, marcat în minutul 92, îi duce pe clujeni în semifinalele Cupei României.
UPDATE: A început repriza a doua a confruntării U Cluj - FC Hermannstadt
UPDATE: Pauză pe Cluj Arena, Universitatea și Hermannstadt sunt la egalitate, 0-0.
UPDATE: Urmează cea de-a treia partidă din sferturi, U Cluj - Hermannstadt
UPDATE: Prima semifinală din acest sezon al Cupei României este Corvinul Hunedoara - FC Voluntari
UPDATE: FC Voluntari se califică în careul de ași al competiției, după ce o elimină de la loviturile de departajare pe FCU Craiova
UPDATE: Cele două echipe au rămas la egalitate și după 30 de minute de prelungiri Urmează penalty-uri la Craiova
UPDATE: Încep cele două reprize de prelungiri din jocul FCU Craiova - FC Voluntari
UPDATE: Niciuna dintre echipa nu a reușit să înscrie în repriza a doua, iar meciul merge în prelungiri.
UPDATE: Start în repriza secundă a duelului FCU Craiova - FC Voluntari
UPDATE: Pauză la Craiova între FCU și FC Voluntari, 0-0.
UPDATE: Min. 31. Nicolae Carnat marchează din nou, dar și acest gol este anulat în duelul din Craiova
UPDATE: Min. 25. Nicolae Carnat a deschis scorul pentru FC Voluntari, dar golul a fost anulat, pentru semnalizarea unei poziții neregulamentare. Scorul rămâne 0-0
UPDATE: A început cea de-a doua partidă din sferturile Cupei României la fotbal. La Craiova, FCU o întâlnește de la această oră pe FC Voluntari.
  • Antrenor: Florin Pîrvu
UPDATE: Min. 90+1. GOOOL Corvinul Hunedoara! Ce meci! Ce rezultat! CFR Cluj părea să aibă cel mai ușor meci, cu o echipă din Liga 2, dar a fost de nerecunoscut, suferind un eșec extrem de sever, 0-4. Meciul s-a rupt complet din momentul în care Tachtsidis a fost eliminat, în minutul 10, iar gazdele au făcut meciul sezonului în fața fostei campioane a României.
Corvinul, marea câștigătoare a acestei runde, obține o calificare istorică în semifinalele Cupei României.
Miercuri se joacă următoarele două partide din faza sferturilor:
  • FCU 1948 Craiova – FC Voluntari, ora 18:00
  • Universitatea Cluj – FC Hermannstadt, ora 21:00
După eliminarea celor de la CFR Cluj, favorită la câștigarea Cupei României este acum Universitatea Craiova, care va juca joi, pe teren propriu, cu Oțelul Galați.
UPDATE: Min 67. GOOOL Corvinul Hunedoara! Meciul este jucat și nimic nu se mai poate întâmpla. Corvinul Hunedoara este aproape de o calificare istorică în semifinalele Cupei României. Daniel Pîrvulescu înscrie și el, iar scorul este 3-0 cu aproximativ 20 de minute înainte de final.
UPDATE: Min 50. GOOOL Corvinul Hunedoara! Gazdele sunt dezlănțuite la începutul reprizei a doua. Coman majorează ecartul hunedorenilor, care merg la două goluri distanță. CFR, cu un om în minus, pare să aibă o misiune imposibilă de la acest scor.
UPDATE: A început repriza a doua a meciului Corvinul Hunedoara - CFR Cluj.
UPDATE: Pauză în sfertul de finală dintre Corvinul și CFR Cluj. Gazdele conduc cu un gol după primele 45 de minute, în timp ce oaspeții sunt în inferioritate numerică încă din minutul 11.
UPDATE: Min 45. GOOOL Corvinul Hunedoara! Viorel Lică deschide scorul pentru formația din eșalonul secund, iar trupa lui Adi Mutu este în corzi înaintea intrării la vestiare.
UPDATE: Min 27. CFR Cluj are o ocazie importantă de a deschide scorul în această partidă, dar oaspeții nimeresc doar bara, iar scorul rămâne 0-0.
UPDATE: CFR Cluj rămâne prematur în inferioritate numerică. Misiunea elevilor lui Adi Mutu devine extrem de complicată, după cartonașul roșu văzut de Tachtsidis, în minutul 11, în urma unei intrări extrem de dure.
UPDATE: Lovitura de start a acestei confruntări a fost acordată de cel care a scris istorie pentru gazde, Mircea Lucescu.
UPDATE: A început primul meci din sferturile de finală ale Cupei României, Corvinul Hunedoara – CFR Cluj.
Știrea inițială
Cupa României a ajuns la faza sferturilor de finală, meciurile care vor decide semifinalistele din acest sezon fiind programate în perioada 2-4 aprilie. În competiție au mai rămas 8 echipe, dintre care 7 sunt din SuperLigă, două din play-off și 5 din play-out, iar cealaltă este reprezentanta ligii secunde, Corvinul Hunedoara.
Aceasta din urmă s-a calificat în sferturi după ce a câștigat grupa A, fiind neînvinsă după duelurile cu Chindia Târgoviște (2-0), Sepsi Sf. Gheorghe (1-0) și Progresul Pecica (6-0). FC Hermannstadt a acces în Final 8 de pe locul 2 al aceleiași grupe, sibienii încheind cu 7 puncte, la egalitate cu Petrolul Ploiești, dar cu un golaveraj mai bun.
Din grupa B s-au calificat în sferturi "U" Cluj și CFR Cluj. Universitatea a fost liderul clasamentului, cu 7 puncte obținute după victoriile cu CSA Steaua (3-1) și FC Botoșani (4-0) și remiza cu CFR (1-1), în timp ce echipa din Gruia a terminat faza grupelor cu 5 puncte, la egalitate cu Rapid. În acest caz, departajarea s-a făcut în funcție de numărul de goluri marcate, CFR având 4, iar giuleștenii 3.
În clasamentul grupei C, pe primul loc s-a aflat FC U Craiova, care a adunat 7 puncte, după ce a câștigat duelurile cu FC Zalău (1-0) și FCSB (2-0) și a remizat cu Dinamo (1-1). Locul 2 le-a revenit celor de la Oțelul Galați, care au acumulat 5 puncte.
O situație similară s-a înregistrat și în grupa D, unde pe primul loc a fost Universitatea Craiova, care le-a învins pe UTA Arad (1-0) și Farul Constanța (4-0) și a remizat cu CS Tunari (1-1), iar pe locul 2 s-a aflat FC Voluntari, care a câștigat doar duelul cu echipa lui Gică Hagi (2-0), înregistrând alte două rezultate de egalitate, cu CS Tunari (1-1) și UTA Arad (0-0).
Duelurile din sferturile de finală ale Cupei României se vor decide într-o singură manșă, iar învingătoarele se vor califica în semifinalele care sunt programate pe 17 aprilie.
Finala competiției va avea loc pe 15 mai, la Sibiu, pe stadionul Municipal care a găzduit ultimul act al Cupei României și în sezonul precedent. Atunci lupta pentru trofeu s-a dat între Sepsi Sf. Gheorghe și Universitatea Cluj, cupa revenindu-le covăsnenilor, care s-au impus cu 5-4 la penalty-uri.