• Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers
Cum va arăta Manchester City în sezonul viitor și ce impact va avea transferul lui Haaland
Finala Conference League (25 mai, Tirana)
  • AS Roma - Feyenoord
Eintracht Frankfurt a câștigat cu 1-0 partida retur de pe teren propriu în fața celor de la West Ham, grație golului marcat de Borre, în minutul 26. La general, Frankfurt s-a impus cu 3-1 la general și se califică în ultimul act din Europa League.
În cealaltă semifinală, Rangers a întors rezultatul din tur și s-a impus cu 3-1 pe Ibrox în fața lui Leizpig. Golurile lui Tavernier, Kamara și Lundstram o duc pe Rangers la Sevilla, acolo unde o va întâlni pe Eintracht Frankfurt.
În Conference League, AS Roma s-a impus cu 1-0 pe Stadio Olimpico, grație golului marcat de Tammy Abraham în minutul 11. După 1-1 la Leicester, echipa lui Jose Mourinho obține calificarea în prima finală Conference League.
În cealaltă semifinală, Marseille și Feyenoord au încheiat la egalitate, scor 0-0. După un festival de goluri în prima repriză din tur, remiza fără goluri a ajutat-o pe Feyenoord, care se califică în ultimul act de la Tirana, în urma victoriei de pe teren propriu, scor 3-2.
UPDATE | RANGERS - LEIPZIG 3-1 (3-2)
Cu 9 minute înainte de final, John Lundstram înscrie pentru echipa lui Giovanni van Bronckhorst, iar Rangers conduce din nou la general semifinala cu Leipzig.
UPDATE | DAVID MOYES, ELIMINAT
În minutul 79, David Moyes a văzut cartonașul roșu și a fost trimis la vestiare de centralul partidei, după ce a avut un conflict cu jucătorii de rezervă ai celor de la Eintracht Frankfurt.
UPDATE | RANGERS - LEIPZIG 2-1 (2-2)
Leipzig înscrie cu 20 de minute înainte de finalul partidei de pe Ibrox. Nkuku a marcat în minutul 71, iar în cazul în care acesta va fi rezultatul după cele 90 de minute, partida dintre Rangers și Leipzig va merge în prelungiri.
Fanii celor patru echipe gazdă ajunse în semifinalele Europa League și Conference League au fost la înălțime în această seară
UPDATE | A început partea a doua în cele patru semifinale ale serii.
REZULTATELE DE PE CELE 4 STADIOANE DUPĂ PRIMELE 45 DE MINUTE
Europa League
  • Eintracht Frankfurt - West Ham 1-0 (3-1)
  • Rangers - Leipzig 2-0 (2-1)
Conference League
  • AS Roma - Leicester 1-0 (2-1)
  • Marseille - Feyenoord 0-0 (2-3)
JAMES TAVERNIER ESTE GOLGHETERUL EUROPA LEAGUE
James Tavernier a ajuns la 7 reușite în acest sezon de Europa League, fiind golgheterul competiției.
TAMMY ABRAHAM A AJUNS LA 9 GOLURI ÎN CONFERENCE LEAGUE
Golul din această seară marcat de Tammy Abraham reprezintă golul cu numărul 9 în acest sezon de Conference League. Doar doi englezi au marcat mai mult decât atacantul Romei într-un sezon european: Alan Shearer (11 goluri în sezonul 2004/05 din Cupa UEFA și Stan Bowles (11 goluri în sezonul 1976/77 din Cupa UEFA).
UPDATE | EINTRACHT FRANKFURT - WEST HAM 1-0 (3-1)
Frankfurt este cu un picior în finala de la Sevilla. La doar câteva minute de la eliminarea lui Cresswell, Frankfurt a marcat prin Borre, în minutul 26.
UPDATE | RANGERS - LEIPZIG 2-0 (2-1)
Rangers majorează diferența după doar 5 minute, grație reușitei lui Kamara din minutul 24.
UPDATE | RANGERS - LEIPZIG 1-0 (1-1)
Rangers a deschis scorul în minutul 19 prin Tavernier, iar scoțienii speră la finala de la Sevilla. Acesta a ajuns la 7 goluri pentru Rangers în acest sezon european, fiind jucătorul cu cele mai multe goluri pentru scoțieni într-un sezon din cupele europene.
UPDATE | WEST HAM RĂMÂNE ÎN 10 OAMENI
West Ham va avea o misiune extrem de dificilă la Frankfurt, după ce Aaron Cresswell a faultat din postura de ultim apărător. Cresswell ia încă un roșu, după ce a fost eliminat și în partida tur din sfertul cu Lyon. Timp de 72 de minute, West Ham va juca în 10 oameni. Cu toate acestea, arbitrul spaniol Manzano a avut nevoie de intervenția VAR, după ce i-a arătat cartonașul galben în primă fază lui Cresswell.
UPDATE | AS ROMA - LEICESTER 1-0 (2-1)
AS Roma a deschis scorul pe Stadio Olimpico, în returul semifinalei din Conference League cu Leicester. Tammy Abraham a înscris în minutul 11 cu o lovitură de cap, în urma unei centrări primite de la Lorenzo Pellegrini. La acest scor, Roma este calificată în finala de la Tirana.
UPDATE | Au început cele patru partide din semifinalele Europa League și Conference League.
UPDATE | Rangers continuă să aibă speranțe în această seară, înaintea returului cu Leipzig. Campioana sezonului trecut din Scoția nu a pierdut în ultimele cinci partide de pe teren propriu din Europa League (patru victorii și un egal).
UPDATE | Poliţia a arestat peste 30 de suporteri înaintea meciului de la Frankfurt, dintre Eintracht şi West Ham United, din returul semifinalelor Europa League la fotbal, iar cel puţin trei persoane au fost rănite, au anunţat, joi, autorităţile locale, citate de DPA.
Un pub din centrul oraşului a fost vandalizat de fani care aveau bâte de baseball, iar un muncitor a fost rănit, în timp ce ciocnirile dintre suporteri în cartierul Sachsenhausen s-au soldat cu internarea a doi bărbaţi în spital, potrivit Agerpres.
UPDATE | Feyenoord va fi încurajată de un număr mare de fani la Marseille, punctul de întâlnire al acestora înaintea partidei fiind o plajă din Marseille.
UPDATE | Cu trei ore înainte de fluierul de start al partidei dintre Marseille și Feyenoord, atmosfera în orașul din sudul Franței era una incendiară.
UPDATE | Un fan al celor de la West Ham din Hamburg a mers pe bicicletă 500 de km, într-o călătorie de peste 30 de ore, pentru a se afla în Frankfurt, pentru returul semifinalei dintre Eintracht și West Ham. Din nefericire pentru fanul "ciocănarilor", acesta nu a făcut rost încă de bilet.
Știre inițială
Seara trecută, Real Madrid a obținut calificarea în finala UEFA Champions League, acolo unde o va întâlni pe Liverpool pe 28 mai. În această seară, celelalte două competiții europene organizate de UEFA își vor afla finalistele.
Eintracht Frankfurt-West Ham și Rangers-RB Leipzig sunt cele două semifinale din Europa League. Partidele din tur au fost echilibrate, calificările din cele două duble urmând să fie decise în această seară.
În partida de pe London Stadium, Frankfurt s-a impus cu 2-1 în fața lui West Ham, în timp ce Leipzig a câștigat cu 1-0 partida de pe teren propriu cu Rangers.

Duble echilibrate și în Conference League

Săptămâna trecută am avut parte de dueluri echilibrate și în cea mai nouă competiție a celor de la UEFA. În semifinalele Conference League, Leicester a remizat pe teren propriu cu AS Roma, scor 1-1, în timp ce Feyenoord s-a impus cu 3-2 în fața lui Marseille, tot pe teren propriu, într-o partidă în care s-au marcat patru goluri în primele 45 de minute.
La fel ca în Europa League, calificarea în finala Conference League se va juca în această seară, pe Stadio Olimpico și Stade Velodrome, două stadioane emblematice ale Europei.
Finala Europa League este programată pe 18 mai, pe stadionul Ramon Sanchez-Pizjuan din Sevilla, în timp ce prima finală din istoria Conference League va avea loc pe Arena Naționala din Tirana, pe data de 25 mai.
Ce opțiuni mai are Real Madrid pentru postul de atacant după ce a rămas fără Mbappe și Haaland