Meciul de pe Anfield se joaca la doar 3 zile distanta de finala Cupei Ligii Angliei, trofeu disputat duminica intre cele doua adversare. Dupa 1-1 la finalul primelor 90 de minute, ”cetatenii” si-au adjudecat cupa la loviturile de departajare. De mentionat faptul ca partida din turul campionatului s-a incheiat cu victoria ”cormoranilor”, 4-1 chiar pe Etihad.
Primul meci transmis Live pe Eurosport 1 din aceasta etapa intermediara este Sunderland vs Crystal Palace, marti de la 21.45. Avancronica incepe cu 15 minute mai devreme insa programul dedicat fotbalului englez are startul chiar mai repede, la 20.30, cu un amplu rezumat al derby-ului Man. United vs Arsenal, incheiat 3-2 pentru gazde.
Inaintea rundei cu numarul 28, Leicester continua sa conduca in ierarhia din Premier League. Trupa lui Claudio Ranieri a adunat 56 de puncte, cu doua peste Tottenham si cu 5 mai multe decat Arsenal. Urmeaza in clasament formatiile din Manchester, in timp ce Liverpool e doar pe 9 iar Chelsea pe 11, dupa 5 meciuri fara infrangere. Lupta e intensa si in partea inferioara a clasamentului, acolo unde Newcastle, Sunderland si Aston Villa ocupa deocamdata pozitiile retrogradabile.