FCSB a câștigat cu rezervele la Botoșani, dar e out din Cupa României! Tabloul sferturilor de finală

Actualizat 08/12/2022 la 21:55 GMT+2

În această săptămână au avut loc duelurile din ultima etapă a grupelor Cupei României. În această seară s-au stabilit ultimele două sfertfinaliste, în urma celor 3 dueluri din grupa B. UTA a câștigat clar la Mioveni, astfel că victoria celor de la FCSB la Botoșani a fost în zadar, vicecampioana fiind eliminată din competiție.

Cupa României

UPDATE | Faza grupelor din Cupa României a ajuns la final. În această seară au avut loc ultimele dueluri din grupa B, iar dramatismul privind calificatele a lipsit. CS Mioveni avea asigurată prezența în sferturi și a pierdut clar pe teren propriu în fața celor de la UTA, scor 0-3. Astfel, cele două echipe s-au calificat împreună în faza eliminatorie, arădenii de pe locul 1, iar argeșenii de pe locul 2.
FCSB a jucat cu rezervele la Botoșani, dar chiar și așa s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Alexandru Musi în minutul 53 și Tănasă în minutul 89. Victoria a fost însă insuficentă pentru calificare, echipa lui Leo Strizu terminând pe locul 3 în grupă, la un punct distanță de CS Mioveni. Moldovenii au ratat și ei accederea în faza următoare, dar nici cu un succes nu ar fi ajuns acolo, astfel că eșecul nu e atât de greu de digerat.
În al treilea meci al grupei, Gloria Buzău s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la Oțelul Galați, dar și acest rezultat va rămâne doar pentru statistici, ambele echipe părăsind competiția.
  • FC Hermannstadt - U Cluj
Partidele din sferturile de finală se vor juca într-o singură manșă, iar echipele care au terminat primele în grupele din care au făcut parte vor juca pe teren propriu.
UPDATE | CFR Cluj și "U" Cluj sunt cele două echipe care s-au calificat în sferturile Cupei României din grupa C. Echipa lui Dan Petrescu a remizat în această seară, scor 0-0, cu Farul Constanța, în timp ce rivala din oraș a obținut un rezultat identic în fața celor de la Rapid.
Astfel, cele 4 echipe din Liga 1 sunt despărțite de un singur punct în fruntea clasamentului grupei C, iar formațiile din Cluj-Napoca au făcut pasul spre sferturi grație unui golaveraj mai bun.
Clasamentul grupei C:
  • 1. CFR Cluj - 5 puncte (golaveraj 6-1)
  • 2. "U" Cluj - 5 puncte (golaveraj 5-1)
  • 3. Farul Constanța - 5 puncte (golaveraj 4-2)
  • 4. Rapid București - 4 puncte
  • 5. CSC Dumbrăvița - 3 puncte
  • 6. CSM Alexandria - 1 punct
UPDATE | FC Hermannstadt și FC Argeș sunt cele două echipe din grupa D care s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României. În partidele din ultima etapă a grupelor, disputate în această după-amiază, sibienii s-au impus cu 4-1 în fața Chindiei Târgoviște, iar piteștenii au trecut cu 2-1 de Universitatea Craiova, echipa lui Mirel Rădoi ratând astfel șansa de a face pasul spre sferturi.
Tot astăzi, Minaur Baia Mare a învins-o cu 6-0 pe Ocna Mureș, dar această victorie nu a fost suficientă pentru calificarea în faza următoare.
Clasamentul grupei D:
  • 1. FC Hermannstadt - 6 puncte
  • 2. FC Argeș - 5 puncte
  • 3. Minaur Baia Mare - 4 puncte (golaveraj 8-3)
  • 4. Universitatea Craiova - 4 puncte (golaveraj (4-3)
  • 5. Ocna Mureș - 4 puncte
  • 6. Chindia Târgoviște - 1 punct
UPDATE | În primul meci al zilei, CSC Dumbrăvița a învins cu 4-0 pe CSM Alexandria, într-un meci fără miză din grupa C, cele două echipe fiind pe ultimele locuri ale clasamentului, fără șanse la calificarea în sferturi. Celelalte partide din această grupă sunt programate de la ora 20.
UPDATE | Astăzi s-au jucat meciurile din grupa A, în urma cărora Sepsi Sf. Gheorghe și FC U Craiova au obținut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României.
Covăsnenii au câștigat cu 4-0 duelul cu FC Voluntari, iar oltenii s-au impus pe terenul celor de la Petrolul Ploiești cu 0-1. În celălalt meci al grupei, Unirea Slobozia și Dinamo au remizat, scor 3-3, "câinii roșii" ratând victoria deși au condus cu 3-0.
Clasamentul grupei A:
  • 1. Sepsi Sf. Gheorghe - 9 puncte
  • 2. FC U Craiova - 7 puncte
  • 3. FC Voluntari - 3 puncte
  • 4. Dinamo - 2 puncte (golaveraj 5-6)
  • 5. Unirea Slobozia - 2 puncte (golaveraj 3-4)
  • 6. Petrolul Ploiești - 1 punct

Știrea inițială
În aceste zile se joacă meciurile din ultima etapă a grupelor Cupei României, în urma cărora se vor afla echipele calificate în sferturile de finală ale competiției.
În această fază a grupelor, implementată în noul format al Cupei României din acest sezon, 24 de echipe au fost împărțite prin tragere la sorți în 4 grupe de câte 6 formații, câte două din fiecare urnă valorică.
Fiecare echipă a avut de jucat 3 meciuri, câte unul cu câte o formație din fiecare urnă valorică, iar primele două echipe clasate în fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală.
Reprezentanții Federației Române de Fotbal au prefațat ultima etapă a grupelor, descriind pe site-ul oficial situația din cele 4 clasamente, după cum urmează:

Grupa A

Toate formațiile au șanse de calificare! Sepsi ajunge în sferturile de finală chiar și printr-o remiză pe teren propriu cu FC Voluntari. Dar un eșec în fața ilfovenilor, cumulat cu o victorie obținută de FCU Craiova la Ploiești înseamnă eliminare pentru covăsneni!
Prin 3 puncte obținute cu Petrolul, U Craiova 1948 și-ar asigura prezența în sferturile de finală. Un rezultat de egalitate are același deznodământ dacă FC Voluntari nu câștigă la Sepsi. Voluntari merge în sferturi dacă învinge la Sepsi, calea cea mai sigură.
Dinamo, Slobozia și Petrolul nu au decât opțiunea victoriei. Dar nu e suficient! Sepsi trebuie să bată pe Voluntari, iar Petrolul pe U Craiova 1948, pentru ca echipele cu doar 1 punct la acest moment să aibă culoar spre calificare.
Putem ajunge ca 4 formații să aibă 4 puncte în lupta pentru locul 2, scenariu în care se aplică criteriile de departaje de la finalul acestui material. Cum se ajunge aici? U Craiova 1948 pierde cu Petrolul, Voluntari remizează la Sepsi, Dinamo sau Unirea Slobozia câștigă meciul direct!
  • 1. Sepsi Sf. Gheorghe - 6 puncte
  • 2. FC U Craiova - 4 puncte
  • 4. Dinamo - 1 punct
  • 5. Unirea Slobozia - 1 punct

Doar Gloria Buzău nu mai are șanse de calificare, așadar 4 echipe în luptă totală! Pentru că CS Mioveni e deja calificată, chiar dacă pierde și Botoșani face 6 puncte, fiind la egalitate, argeșenii au victorie în meciul direct.
UTA Arad se califică prin victorie la Mioveni. Poate face asta și prin remiză, dar e nevoie ca Botoșani-FCSB să se termine egal. Dacă FCSB învinge, e egalitate de puncte (5), meciul direct a fost (2-2), așa că se trece la golaverajul general din grupă.
Dacă UTA pierde iar Botoșani-FCSB se termină X, am avea trei formații cu câte 4 puncte pe locul 2! UTA, Botoșani și Oțelul!
FC Botoșani se califică cel mai ușor prin victorie și 1X la Mioveni-UTA. FCSB, doar prin victorie, și eșec UTA la Mioveni sau remiză dar să încheie cu golaveraj general mai bun decât UTA.

Grupa C

CSM Alexandria și CSC Dumbrăvița nu mai au șanse de calificare, rămân 4 formații în cursa pentru două locuri, dintre care trei cu 4 puncte și una cu 3 puncte!
Dacă și Farul-CFR și U Cluj-Rapid se termină la egalitate, am avea trei formații cu 5 puncte, departajate potrivit criteriilor oficiale prezentate la finalul acestui material.
Rapid e singura echipă care se califică 100% doar printr-o victorie, dintre cele 4 angrenate în miza sferturilor de finală.

Grupa D

Toate formațiile au șanse de calificare! Universitatea Craiova merge 100% în sferturi doar dacă învinge. Dacă remizează iar Ocna Mureș și Hermannstadt câștigă fiecare, oltenii sunt out!
Pentru FC Argeș, Minaur și Chindia, victoria e singura variantă viabilă pentru calificare. Piteștenii, cu 3 puncte, trebuie să evite însă scenariul în care câștigă și Ocna Mureș, și Hermannstadt!
Minaur și Chindia au nevoie de victorii. Ar face 4 puncte fiecare, egalând Ocna Mureș. De-aici încolo însă, celelalte rezutate și criteriile de departajare intră în joc!
  • 1. Universitatea Craiova - 4 puncte
  • 2. Ocna Mureș - 4 puncte
  • 3. FC Hermannstadt - 3 puncte
  • 4. FC Argeș - 2 puncte
  • 5. Minaur Baia Mare - 1 punct

• Oțelul Galați - Gloria Buzău, ora 20:00
Campionatul Mondial din Qatar se desfășoară în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie, iar toate informațiile despre cel mai important eveniment al finalului de an le puteți găsi pe Eurosport.ro și aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.