Louis Munteanu, la al doilea său gol pentru Fiorentina U19! Românul a înscris în duelul cu Inter

Publicat 01/02/2021 la 08:11 GMT+2

Louis Munteanu (18 ani) a marcat pentru Fiorentina U19 în meciul câștigat în fața lui Inter U19, scor 2-1, în etapa a 8-a din campionatul Primavera din Italia. Atacantul român, vândut de Viitorul Constanța în toamnă, a reușit golul egalizator în minutul 65, cu un șut puternic din careu.

Louis Munteanu

Credit imagine: Instagram

Louis Munteanu a înscris al doilea său gol pentru echipa Primavera a Fiorentinei. Tânărul atacant român a fost integralist în partida cu Inter și a pus umărul considerabil la victoria echipei sale.
Inter a deschis scorul în minutul 64, prin Matias Fonseca. Apoi, peste numai un minut, Munteanu a ieșit la rampă. Românul a trimis un șut puternic la colțul lung, cu piciorul drept, din interiorul careului, fără speranțe pentru portarul "nerrazzurilor".
Fiorentina a dat lovitura în prelungirile meciului, prin Filippo Di Stefano.
VIDEO cu golul lui Louis Munteanu, la minutul 0:25:

Louis Munteanu a marcat al doilea său gol pentru Fiorentina U19, în meciul cu Inter U19

Louis Munteau a bifat astfel al doilea său gol pentru Fiorentina U19, după cel înscris în partida cu Roma, în luna octombrie. Românul a mai reușit și o pasă de gol în meciul cu Ascoli, din septembrie.
Munteanu a jucat 87 de minute și în Supercoppa Primavera, pierdută în urmă cu o săptămână în fața Atalantei U19, scor 1-3.
Atacantul român a ajuns la Fiorentina în toamna trecută, după ce italienii le-au plătit 2 milioane de euro celor de la Viitorul Constanța. Munteanu s-a dezvoltat enorm la Academia lui Gică Hagi, unde a ajuns în 2015.