Actualizat 23/03/2021 la 21:40 GMT+2

Lupta pentru accederea în play-off este una palpitantă, 11 echipe luptând pentru 6 locuri.

Sursa foto: FC Rapid 1923 (Facebook)

Credit imagine: facebook

UPDATE // FC U Craiova 1948 și Farul Constanța au remizat pe stadionul"Ion Oblemenco", scor 0-0. Cu o etapă rămasă din sezonul regulat, cele două echipe se află la egalitate de puncte (32), pe locul 1, respectiv 3. Pe locul 2 se află Viitorul Tg. Jiu.
De notat că a fost ultimul meci al celor de la Farul înainte de playoff. În afară de formația lui Ianis Zicu și Gloria Buzău, toate celelalte 18 echipe au disputat 18 meciuri și vor juca duminică (ora 15:00), în ultima rundă.
11 echipe au în continuare șanse matematice la ocuparea primelor 6 poziții, care asigură prezența în playoff

TOP 11 | Cum arată clasamentul din Liga a 2-a, înaintea ultimei etapei din sezonul regulat:

• 1. U Craiova 1948 32p (18 meciuri)
  • 2. Viitorul Tg. Jiu 32p (18 meciuri)
  • 3. Farul Constanța 32p (19 meciuri)
  • 4. ASU Politehnica Timișoara 32p (18 meciuri)

Meciurile din ultima etapă din sezonul regulat din Liga a 2-a:

• U Cluj - Petrolul (duminică, ora 15:00)
  • Concordia Chiajna - ASU Poli Timișoara (duminică, ora 15:00)
  • CS Mioveni - Aerostar Bacău (duminică, ora 15:00)
  • Csikszereda - CSM Slatina (duminică, ora 15:00)
  • CSM Reșița - U Craiova 1948 (duminică, ora 15:00)
  • Dunărea Călărași - Viitorul Tg. Jiu (duminică, ora 15:00)
  • Metaloglobus - Rapid (duminică, ora 15:00)
  • Pandurii - Unirea Slobozia (duminică, ora 15:00)
  • Ripensia - Comuna Recea (duminică, ora 15:00)
FC U Craiova 1948 (Sursa: facebook.com/FCUniversitateaOFFICIAL)
Sursa: facebook.com/FCUniversitateaOFFICIAL
...
Știrea inițială
S-au încheiat meciurile din Liga a 2-a din acest weekend. Rapid s-a impus categoric în fața celor de la Dunărea Călărași, scor 4-0, și visează în continuare la playoff.
Rapid avea neapărat nevoie de o victorie în această seară, cu Dunărea călărași, pentru a rămâne în cursa pentru locurile de playoff. Iar giuleștenii și-au îndeplinit cu brio misiunea, reușind să câștige fără emoții, cu 4-0.
Rapid a preluat conducerea încă din minutul 2, după autogolul lui Ariel Lopez. Adrian Bălan a dublat avantajul trupei lui Mihai Iosif 17 minute mai târziu. Același Bălan a marcat la jumătatea reprizei secunde și a dus scorul la 3-0.

Rapid a învins-o pe Dunărea Călărași și speră în continuare la playoff-ul din Liga 2

Cătălin Hlistei, golgheterul Rapidului, a stabilit scorul final în minutul 72, din penalty, iar giuleștenii păstrează șanse pentru calificarea în playoff. Formația lui Mihai Iosif are nevoie de un succes și în ultima etapă, cu Metaloglobus, pentru a spera în continuare la playoff.
Lupta pentru primele 6 locuri, care asigură prezența în playoff, rămâne extrem de încinsă și mai imprevizibilă ca niciodată.
Au mai rămas două meciuri din penultima etapă din sezonul regulat:
  • Viitorul Tg. Jiu - Csikszereda M. Ciuc (luni, ora 19:30)
  • U Craiova 1948 - Farul Constanța (marți, 19:30).
Apoi, toate partidele din ultima rundă se vor disputa sâmbătă (27 martie), de la ora 15:00.

Clasamentul din Liga 2 (TOP 11), cu 11 meciuri rămase din sezonul regulat:

• 1. ASU Poli Timișoara 32p (18 meciuri)
.....
Petrolul a pierdut acasă cu CS Mioveni, scor 1-0, iar echipa lui Viorel Moldovan are șanse mici să mai intre în play-off. Singurul gol al meciului de pe Ilie Oană a fost marcat de Stefan Blănaru în minutul 85, dar reluările au confirmat că jucătorul argeșenilor a plecat dintr-o poziție clară de off-side.
Astfel, Mioveni urcă pe locul 7, la egalitate cu Metaloglobus și are în ultima etapă a sezonului regulat un meci la îndemână, acasă cu Aerostar Bacău. În cazul unei victorii, Mioveni are șanse reale de a se clasa pe un loc de play-off. În schimb, Petrolul are nevoie neapărată de victorie în derby-ul cu U Cluj, dar "lupii" vor sta și la mâna celorlalte rezultate din ultima etapă.
Sistemul de desfășurare a acestui sezon din Liga a 2-a aduce un final incandescent al sezonului regulat. 11 echipe au șansa de a se clasa pe unul din primele 6 locuri și implicit de a lupta apoi pentru promovarea în Liga 1.
Astăzi a început penultima etapă a sezonului regulat, iar singurul meci cu implicații în prima parte a clasamentului care s-a închiat a fost cel dintre Unirea Slobozia și Motaloglobus. Bucureștenii avea neapărată nevoie de victorie pentru a spera în continuare la play-off și au obținut-o cu mare dificultate. Confruntată cu mari probleme de lot din cauza infectărilor cu Covid-19, echipa lui Gabriel Manu a câștigat cu 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat la ultima fază a meciului.
Astfel, Motaloglobus rămâne în cărți pentru calificarea în play-off, ocupând momentan poziția a 6-a, dar formația bucureșteană poate fi depășită la finalul acestei runde.