Manchester United câștigă la scor amicalul cu Liverpool, în prima partidă a lui Erik ten Hag pe banca "diavolilor"

Publicat 12/07/2022 la 18:14 GMT+3

Manchester United și Liverpool s-au întâlnit în primul amical al verii, în Thailanda. Echipa lui Erik ten Hag s-a impus cu 4-0, într-o partidă în care Jurgen Klopp a folosit nu mai puțin de trei echipe.

Anthony Martial félicité par Bruno Fernandes et Marcus Rashford après avoir marqué pour Manchester United contre Liverpool en amical

Manchester United a câștigat primul amical al verii. Echipa lui Erik ten Hag, care s-a aflat la primul meci pe banca "diavolilor", s-a impus cu 4-0 în meciul contra marii rivale din Premier League, Liverpool, într-o partidă disputată pe Rajamangala Stadium din Bangkok, Thailanda.
Dacă noul antrenor al "diavolilor" a început partida cu o echipă pe care o poate alinia oricând în Premier League, Jurgen Klopp a folosit foarte mulți tineri încă din primul minut al partidei, iar acest lucru s-a văzut și pe tabelă. United a deschis scorul în minutul 12 prin Sancho, iar Fred a dus scorul la 2-0 în minutul 30.
După al doilea gol încasat de "cormorani", Jurgen Klopp a efectuat 10 schimbări, singurul jucător care a rămas pe teren fiind portarul Alisson. Imediat după efectuarea schimbărilor, Martial a dus scorul la 3-0.

La pauză, Erik ten Hag a efectuat și el 10 schimbări, în timp ce Jurgen Klopp a schimbat echipa, din nou în minutul 61. Dacă în repriza a doua, United a folosit mai mult rezerve, Liverpool a avut în teren în ultima jumătate de oră jucători precum Salah, Thiago, Van Dijk, Fabinho sau Keita, dar și noua achiziție, Darwin Nunez.
În minutul 76, Manchester United a dus scorul la 4-0, după ce Facundo Pellistri și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. În minutul 86, Mohamed Salah a avut șansa de a înscrie golul de onoare, dar a lovit bara. Echipa lui Jurgen Klopp a mai lovit de două ori bara în prima repriză, la interval de un minut, prin nou-venitul Fabio Carvalho și Luis Diaz.
Pentru Manchester United urmează amicalul de pe 15 iulie cu Melbourne Victory, în Australia, în timp ce Liverpool va juca în Singapore un meci amical cu Crystal Palace.
Luna viitoare, Manchester United și Liverpool se vor întâlni în etapa a treia din Premier League, pe 22 august. În sezonul trecut, "diavolii" au pierdut fără drept de apel în fața "cormoranilor", care s-au impus cu 5-0 pe Old Trafford și cu 4-0 pe Anfield.