Maradona a dezvăluit ce își dorește de ziua lui, apoi a bufnit în râs: "Visez asta!"

Actualizat 26/10/2020 la 18:50 GMT+2

Diego Armando Maradona împlinește vineri, pe 30 octombrie, 60 de ani. Fostul campion mondial din 1986 a oferit un interviu pentru France Football, în care a dezvăluit care ar fi cadoul perfect pentru el.

Diego Maradona, fostul campion mondial din 1986

Credit imagine: SID

Maradona nu oferă prea des interviuri, dar și când o face reușește să ajungă repede în atenția presei internaționale. Legendarul jucător argentinian a fost întrebat de jurnaliștii francezi ce își dorește cu ocazia aniversării de 60 de ani, iar el a răspuns sincer, pentru ca apoi să bufnească în râs:
"Visez să înscriu încă un gol în poarta Angliei, de această dată cu mâna dreaptă!", a spus Maradona, pentru France Football.
Evident, Maradona a făcut referire la celebrul gol marcat cu mâna stângă în meciul Anglia - Argentina (scor 2-1), în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din 1986, pe care sud-americanii l-au câștigat.
Maradona a deschis scorul în minutul 55, când a reluat în plasă, cu mâna stângă, exact înainte ca portarul Angliei, Peter Shilton, să boxeze mingea. Arbitrul tunisian Ali Bin Nasser a validat golul, în ciuda protestelor venite din tabăra englezilor.
Mai târziu, Maradona a povestit că după golul înscris cu "mâna lui Dumnezeu" îi aștepta pe coechipieri să-l îmbrățișeze ca să-l convingă pe arbitru că golul a fost înscris regulamentar.

Maradona a marcat "golul secolului" la Campionatul Mondial din 1986

Tot Maradona a marcat și golul secund, 4 minute mai târziu. Și nu orice gol. Reușita a intrat în istorie drept "Golul secolului". Mijlocașul argentinian a driblat întreaga echipă a Angliei - inclusiv portarul -, pornind din propria jumătate.
Gary Lineker a redus din diferență cu 9 minute înainte de final, însă Anglia n-a mai avut forța să restabilească egalitatea. Argentina a trecut apoi în semifinale de Belgia, scor 2-0, pentru ca în finală să învingă Germania de Vest, scor 3-2. Maradona a fost declarat cel mai bun jucător al turneului.
Vineri, Maradona va schimba prefixul. Legendarul mijlocaș, care a petrecut cea mai mare parte a carierei la Napoli, va împlini 60 de ani. De-a lungul carierei, Maradona a mai evoluat pentru Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Sevilla și Newell's Old Boys.
Interviul integral oferit pentru France Football va apărea vineri, de ziua lui Maradona.