Marius Șumudică a obținut vineri seară o victorie uriașă în Superliga din Turcia. Echipa pe care o antrenează, FK Gaziantep, s-a impus cu 2-1 pe teren propriu în confruntarea cu Beșiktaș. Duelul din etapa a opta a fost unul cu adevărat tensionat. Gaziantep, echipă care a pornit meciul cu românii Alin Toșca și Alex Maxim în teren, a deschis scorul înainte de pauză prin Kevin Mirallas, fostul internațional belgian.
Beșiktaș a egalat în minutul 61, în ciuda faptului că rămăsese cu un om mai puțin după eliminarea lui Ersin Destanoglu. Bucuria din tabăra oaspeților nu a durat foarte mult însă. La doar două minute de la golul lui Cyle Larin, Muhammet Demir a adus din nou în avantaj echipa lui Șumudică.

Marius Șumudică, victorie uriașă în Superliga din Turcia

UEFA Europa Conference League
"Rămâneți muți dacă vă spun ce s-a întâmplat la CFR!" Replica lui Șumudică după atacul lui Petrescu
17/09/2021 LA 04:20
Rezultatul final a fost stablit în al 8-lea minut de prelungire, când Ozer a trimis din voleu, la colțul lung, o centrare venită de la Vural.Șumudică a avut din nou crize de nervi și s-ar putea alege cu o nouă suspendare după ce arbitrul i-a arătat cartonașul galben cu un sfert de oră înainte de final din cauza protestelor. După golul cu numărul 3, Șumi i-a ironizat pe adversari și a ajuns pe prima pagină a ziarelor din Turcia.
"Jucăm pentru acest oraș, pentru Gaziantep. Sunt aici de un an și cinci luni, a fost unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre! Am învins-o pe Beșiktaș și în sezonul trecut, dar azi am jucat mai bine. Suntem neînvinși pe teren propriu din ianuarie. Continuăm să menținem acest record", a spus Șumudică la finalul meciului.
Gaziantep a obținut toate cele 3 puncte și a urcat peste Beşiktaş în clasamentul din Turcia. Echipa lui Marius Şumudică e pe locul şapte în clasament, cu 11 puncte, în timp ce Beşiktaş e pe locul 9 în clasament, cu 10 puncte. Fenerbahce este lider în Turcia cu 17 puncte. Gaziantep e neînvinsă de 7 meciuri și a depășit-o în clasament și pe Basakșehir, campioana Turciei, care a învins-o pe Manchester United în Champions League.
Echipele folosite:
  • Gaziantep FK: Guvenc - Ceylan, Olkowski, Kana-Biyik, Djilobodji, Toşca - Maxim, Vetrih, Mirallas - Demir, Dicko
  • Beşiktaş: Destanoglu - Rosier, Vida, Wellinton, N'Sakala - Hutchinson - Ghezzal, Ozyakup, Tokoz, Larin - Aboubakar
Dan Petrescu, nemulțumit de lotul CFR-ului! Ce a declarat înainte de reluarea Ligii 1
06/09/2021 LA 19:36
Șumudică, doar 24 de ore fără contract! Fostul antrenor de la CFR se poate întoarce în Turcia
29/08/2021 LA 07:50