articol scris de Nicu Alexandru Savin
Gaziantepspor a bifat a doua victorie consecutivă în campionatul Turciei și a ajuns la 5 meciuri la rând fără înfrângere. În partida se aseară, Konyaspor a deschis scorul în minutul 13 și a condus până aproape de finalul partidei. În minutul 87, oaspeții au comis un henț în careu, iar Alexandru Maxim a reușit egalarea trasformând cu siguranță penalty-ul acordat. După doar un minut, Gaziantep a trecut în avantaj, prin reușita lui F.Solyap care a înscris din interiorul careului după o pasă perfectă a lui Junior Morais, fostul jucător al Astrei și al FCSB-ului. În minutul 90+9 B.Pawlowski a înscris pentru 3-1, asigurând cele 3 puncte pentru Gaziantep.

Maxim, o soluție pentru națională!

Trei jucători din Premier League, convocați la următoarea acțiune a naționalei Argentinei
ACUM 3 ORE
Mijlocașul român în vârstă de 30 de ani, împrumutat în Turcia de la Mainz, continuă să aibă evoluții foarte bune sub bagheta lui Marius Șumudică, ajungând la 5 goluri și 2 assist-uri în cele 12 partide jucate în Superliga turcă. Evoluțiile bune din ultima vreme l-au adus pe Maxim în atenția selecționerului Mirel Rădoi, care l-a nominalizat de curând printre posibilii jucători care vor fi convocați la meciurile echipei naționale din această toamnă.
În mandatul lui Cosmin Contra, Maxim a evoluat foarte puțin la națională, de cele mai multe ori rămânând în afara lotului chiar dacă a fost mai mereu convocat.

Șumudică și-a îndeplinit obiectivul

Prin victoria de aseară, Gaziantepspor a urcat pe poziția a 8-a a campionatului din Turcia, cu 41 de puncte, când mai sunt 3 etape de disputat până la finalul sezonului. Astfel, formația lui Șumudică și-a îndeplinit obiectivul de a se salva de la retrogradare și poate fi considerată chiar revelația campionatului, ținând cont că este o echipă nou promovată.
Etapa viitoare, Șumudică își va întâlni în deplasare fosta echipă, Kayserispor, urmând ca în ultimele două runde să joace acasă cu Kasimpasa și în deplasare cu Yeni Malatyaspor, toate formațiile fiind angrenate în partea de jos a clasamentului.
În fruntea ierarhiei din prima ligă turcă, Basaksehir este lider cu 66 de puncte, cu 4 peste ocupanta locului secund, Trabzonspor. Programul pe care formația lui Okan Buruk îl are în ultimele 3 etape este unul cât se poate de facil și este greu de crezut că Basaksehir va mai rata și în acest sezon șansa de a cuceri primul titlu din istorie. Celelalte 3 mari cluburi din Istanbul, Besiktas, Galatasaray și Fenerbahce, au un sezon modest și luptă pentru locurile care duc în Europa League împreună cu Sivasspor.
Liga Campionilor UEFA
Pep Guardiola, prima reacție după înfrângerea de la Paris: "Golul lui Messi a fost fantastic"