Trabzonspor a trecut la conducerea meciului în minutul 64, după un gol înscris de Campi. Trupa lui Marius Șumudică a alergat după egalare și a reușit, în cele din urmă, golul izbăvitor în minutul 90+2. Maxim a fost faultat în careu de Flavio, care a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.
Același Maxim și-a asumat responsabilitatea și a executat lovitura de la 11 metri. Internaționalul român l-a păcălit pe portarul oaspeților și a transformat cu un șut plasat în colțul din dreapta.

Maxim a marcat din nou pentru Gaziantep, formația lui Șumudică! Românul a egalat în prelungiri, din penalty

Liga Campionilor UEFA
Cum să cheltui 3 miliarde de € pentru un vis interzis! PSG și City, bogații fără glorie din UCL
ACUM 42 MINUTE
A fost al doilea gol înscris de Maxim în noul sezon din Turcia. Prima reușită a fost bifată tot din penalty, tot în prelungirile meciului. Se întâmpla chiar în runda anterioară, când Gaziantep reușea să smulgă un punct în confruntarea cu Goztepe, scor 2-2.
La meciul din această seară a fost titular și Alin Toșca, celălalt jucător român din lotul lui Gaziantep. Fundașul a fost înlocuit în minutul 84.
Șumudică a fost eliminat pe finalul partidei. Tehnicianul lui Gaziantep s-a dus lângă arbitru, care analiza o fază la ecranul VAR. Centralului nu i-a convenit gestul antrenorului român și l-a trimis în tribune.
După 4 etape, Gaziantep se află pe locul 15, cu 3 puncte acumulate. Egalul cu Trabzonspor a fost al 3-lea din noua stagiune.