Metaloglobus - Turris T. Măgurele 1-0 | Liderul Turris, prima înfrângere cu Florin Bratu pe bancă

Actualizat 12/10/2019 la 16:13 GMT+3

Turris a pierdut meciul de pe terenul lui Metaloglobus (1-0) și este în pericol să piardă și poziția de lider în Liga a 2-a. Cu Florin Bratu pe banca echipei de etapa trecută, Turris a ajuns la a doua înfrângere în acest sezon.

Florin Bratu

Metaloglobus a avut prima mare ocazie a meciului în minutul 23, când Claudiu Herea a șutat din interiorul careului, dar fundașul Ispas a salvat poarta lui Turris cu o intervenție excelentă. Același Claudiu Herea a înscris unicul gol al partidei la jumătatea reprizei secunde, după o combinație rapidă de pase cu fratele său Ovidiu și Ciocâlteu. Turris a fost aproape să egaleze în prelungiri, dar șutul lui Silviu Pană s-a dus mult peste poartă.
Marius Maldarasanu
După victoria obținută târziu în etapa precedentă împotriva Gloriei Buzău (2-1), Florin Bratu n-a mai fost la fel de inspirat astăzi și a suferit primul eșec pe banca lui Turris. Liderul actual din Liga a 2-a poate fi ajuns din spate de UTA Arad, care are două meciuri mai puțin disputate în acest sezon. UTA și Turris se întâlnesc chiar etapa viitoare (miercuri, ora 19:30) la Măgurele.
De cealaltă parte, Metaloglobus a urcat pe locul cinci, deasupra Rapidului, care are însă două meciuri de recuperat. Cu Marius Măldărășanu pe banca tehnică, Metaloglobus a ajuns la a patra partidă fără înfrângere și s-a apropiat la un singur punct de locul al treilea, care duce la barajul de promovare. Pentru formația bucureșteană urmează deplasarea cu Politehnica Timișoara, programată miercuri (ora 15:00).

Iată programul complet al etapei a 11-a:

• Viitorul Tg Jiu - Farul Constanța 2-1
  • Ripensia Timișoara - CS Mioveni 0-5
  • Metaloglobus - Turris T. Măgurele 1-0
  • Sportul Snagov - U Cluj (mâine, ora 14:30)
  • Csikszereda M. Ciuc - Pandurii (mâine, ora 17:00)
  • Petrolul Ploiești - Daco-Getica București (mâine, ora 19:30)
Următoarele partide au fost amânate din cauza etapei intermediare de săptămâna viitoare: