Rareș Ilie a debutat la Nice, într-un amical cu AS Roma! Rezultatele lui Mihăilă și Tătărușanu

Actualizat 23/07/2022 la 22:56 GMT+3

Echipele lui Valentin Mihăilă și Ciprian Tătărușanu au disputat astăzi meciuri de pregătire pentru sezonul 2022/23. Parma s-a impus cu 2-0 în meciul cu FeralpiSalo, în timp ce AC Milan a fost învinsă de formația maghiară Zalaegerszeg.

Rareș Ilie

Credit imagine: Twitter

UPDATE | Rareș Ilie a debutat în această seară în tricoul lui Nice, în meciul amical cu AS Roma, al patrulea disputat de echipa lui Lucien Favre în această vară, încheiat cu scorul de 1-1.
Românul a fost titular și s-a aflat pe teren până în minutul 86, când a fost înlocuit de Lucas Da Cunha.
În această vară, Nice nu a obținut nicio victorie în amicale, remizând cu Cercle Brugge (1-1) și fiind învinsă de Benfica (3-0) și Fulham (0-2).

Pregătirea pentru sezonul 2022/23 a intrat pe ultima sută de metri în țările în care competiția internă nu a început. Astăzi, echipele lui Valentin Mihăilă și Ciprian Tătărușanu au disputat meciuri de pregătire.
Parma, care se pregătește pentru al doilea an în Serie B, a jucat împotriva celor de la FeralpiSalo, formație din a treia ligă italiană. Echipa lui Mihăilă s-a impus cu scorul de 2-0, prima reușită aparținându-i românului, care a fost titular.
După un schimb de pase, Mihăilă a deschis scorul înscriind spectaculos, cu o scăriță, trimițând mingea în poartă peste goalkeeper-ul adversarilor.
Avantajul Parmei a fost mărit în minutul 83, de Buayi-Kiala. Acesta a fost al doilea amical al verii pentru echipa lui Fabio Pecchia, care a mai obținut în pre-sezon o remiză cu Sampdoria, scor 1-1.

AC Milan a disputat un meci de pregătire contra celor de la Zalaegerszeg, echipă din prima ligă a Ungariei. Campioana din Serie A l-a avut în poartă pe Ciprian Tătărușanu, care a încasat 3 goluri în 25 de minute.
Prima reușită a ungurilor a fost marcată în minutul 2, după o lovitură de la colțul terenului. Portarul român a mai încasat două goluri în minutele 24 și 27, milanezii văzându-se conduși cu 3-0.
Giroud, din penalty, și Krunic au micșorat diferența, dar golurile lor nu au fost suficiente pentru ca Milan să câștige al doilea amical al verii. În prima partidă de pregătire, italienii s-au impus cu 2-1 în fața celor de la Koln.
Pentru campioana din Serie A mai urmează două meciuri până la finalul acestei luni, cu Wolfsberger și Marseille.