Meciul dintre Liverpool și Arsenal din optimile Cupei Ligii Angliei s-a încheiat 0-0, astfel că s-a trecut direct la loviturile de departajare, fără a se mai disputa 2 reprize de prelungire.
La loteria penalty-urilor, Arsenal a ratat prima, prin El Neny, dar la finalul seriei de 5 lovituri a fost din nou egalitate, după ce Leno a apărat penalty-ul lui Origi. Harry Wilson a ratat a 6-a lovitură pentru "cormorani", iar Willock a înscris pentru Arsenal, cosfințind calificarea "tunarilor" în sferturile de finală ale competiției.
El e "cel mai dorit" jucător din lume: are deja 6 oferte, urmând a pleca gratis de la clubul actual
IERI LA 11:55
Printre marcatorii de la Arsenal la loviturile de la 11 metri s-a numărat și Maitland-Niles, care a avut un mod ciudat de a executa, făcând pași foarte mici și lenți până în momentul șutului. La final, Mikel Arteta a glumit pe seama felului în care elevul său a executat penalty-ul, spunând că era să facă infarct.
"I-am spus în vestiar că voi avea un atac de cord din cauza limbajului trupului său, Iisuse Hristoase", a declarat Arteta la finalul jocului cu privire la felul în care a executat Maitland-Niles penalty-ul.
De partea cealaltă, Jurgen Klopp a declarat că echipa sa a făcut un meci bun, dar a avut de suferit la finalizare, portarul Leno având o zi foarte bună: "Este dificil să fii prea pozitiv în ceea ce privește un joc atunci când nu îl câștigi, dar a fost o remiză și o remiză împotriva lui Arsenal ar fi fost un rezultat bun. Apoi am pierdut la loviturile de pedeapsă, dar am avut cele mai multe șanse în meci. Da, am fi putut fi puțin mai eficienți la finalizare, dar Leno a făcut un joc foarte bun. În final, loviturile de pedeapsă sunt și noroc, cei de la Arsenal au tras foarte bine, iar noi nu am făcut-o la fel și de aceea am pierdut."

Dueluri tari în sferturile Cupei Ligii Angliei

Doar 8 echipe au mai rămas în lupta pentru cel mai puțin important trofeu din fotbalul englez. După ce a trecut de Liverpool, Arsenal va da piept cu Manchester City în sferturile de finală. Mikel Arteta își va întâlni din nou mentorul, pe Pep Guardiola, și va încerca să îl învingă din nou, la fel cum a făcut-o în semifinalele Cupei Angliei din sezonul trecut.
Everton-Manchester United este un alt duel extrem de tare din sferturile Cupei Ligii, "caramelele" având victorii pe linie până acum în acest sezon în timp ce United nu traversează cea mai bună formă, dar lucrurile se pot schimba până în momentul acestui meci.
Brentford și Stoke City sunt singurele echipe din Championship calificate sferturi, aceste urmând să le întâlnească acasă pe Tottenham, respectiv Newcastle. Toate meciurile din sferturi vor avea loc într-o singură manșă și se vor desfășura în luna decembrie.
Programul sferturilor din Cupa Ligii Angliei
  • Brentford-Tottenham
  • Stoke City-Newcastle
  • Arsenal-Manchester City
  • Everton-Manchestet United
Tragerea la sorți a grupelor Europa League va fi transmisă în format LIVE-VIDEO pe eurosport.ro cu începere de la ora 14:00.
Solskajer s-a plâns de arbitraj și l-a acuzat direct pe Klopp: "De atunci am văzut o mare diferență"
24/09/2021 LA 13:42
Klopp a fost la un pas să se bată cu Milner: "Puteai vedea în ochii lui Jurgen că nu va da înapoi"
24/09/2021 LA 10:22