Articol scris de Andrei Bobeică
Leo Messi și echipa sa au început tare meciul și cu multă încredere, dar Dembele a ratat 3 mari ocazii, toate din poziție de unu la unu cu Navas.
Fanii au venit cu 150 de tractoare, dar De Graafschap nu a obținut victoria și promovarea
ACUM 16 MINUTE

Dembele, Dest și Messi, ocazii pe bandă rulantă pentru Barcelona

Sergino Dest a avut și el o repriză foarte bună, mai ales pe plan ofensiv. Americanul a lovit bara în minutul 23, iar un minut mai târziu, Messi nu a putut ajunge la o minge trimisă de Dembele în mijlocul careului.
Barcelona a ajuns fără prea mult efort la poarta parizienilor, dar în minutul 28, Icardi e călcat fără intenție de Lenglet și arbitrul partidei a acordat penalty după consultarea arbitrajului video.
Kylian Mbappe a deschis cu siguranță scorul, dar pentru catalani, datele problemei nu s-au schimbat foarte mult. Aveau nevoie tot de 4 goluri, dar acum pentru a merge în prelungiri.

Messi, înger și demon pentru Barcelona

Scorul de 1-0 era destul de nedrept după fața jocului, iar în minutul 37 Messi are o super execuție din afara careului, direct la vinclu. Navas nu a mai avut ce face la șutul perfect al argentinianului și Barcelona spera din nou.
În primul minut al prelungirilor, Barcelona primește o șansă uriașă după ce arbitrul partidei acordă penalty la un fault asupra lui Griezmann.
Leo Messi a executat penalty-ul, dar Navas a reușit să apere șutul argentinianului, care apoi a lovit bara și Barcelona a irosit o șansă uriașă de a intra în avantaj la pauză.

PSG - Barcelona, 1-1 la pauză

Repriza a doua a început tot cu Barcelona în atac, dar fără mari ocazii ca în prima parte. Prima șansă importantă a venit din partea lui Messi în minutul 60, dar acesta nu a putut relua spre poarta lui Navas din 6 metri.
Odată cu trecerea timpului, încrederea Barcelonei a scăzut, dar Busquets a ratat o șansă mare la o deviere cu capul în minutul 68. Navas a fost însă atent și a avut din nou o paradă excepțională.
Până la final, Barcelona a avut posesie, dar nu a mai reușit să pună în pericol poarta lui Navas ca în prima repriză. De partea cealaltă, PSG a avut un contraatac mai periculos în minutul 82, dar Icardi a șutat mult peste poartă.
În minutul 90, Mbappe s-a distrat cu Lenglet și a rămas singur cu Ter Stegen, dar a șutat peste poartă și meciul s-a terminat 1-1. PSG se califică în sferturi după 5-2 la general, fără emoții contra unei Barcelone aflate în mare criză, care nu a mai părăsit Champions League înainte de sferturi de 13 ani.
Până acum, în sferturile Champions Legue s-au calificat Barcelona, Dortmund, Porto și Liverpool, care în această seară a învins din nou pe Leipzig, cu același scor ca în tur, 2-0.. Ultimele 4 meciuri din optimi se joacă săptămâna viitoare.
  • Manchester City - Monchengladbach (2-0, în tur)
  • Bayern - Lazio (4-1, în tur)
  • Chelsea - Atletico Madrid (1-0, în tur)
  • Real Madrid - Atalanta (1-0, în tur)
Trei nume pentru "Noul Liverpool". Klopp aduce sânge proaspăt pentru un nou titlu în Premier League