Moment penibil! Cristiano Ronaldo a făcut scandal pentru că nu a primit trofeul pentru "jucătorul meciului"

Ion Alexandru

Actualizat 13/08/2023 la 07:34 GMT+3

Cristiano Ronaldo a marcat 2 goluri în finala Cupei Arabe a Cluburilor Campioane și echipa sa, Al Nassr s-a impus cu 2-1. Este primul trofeu pentru Ronaldo în Arabia Saudită, dar după meciul câștigat cu Al Hilal a început scandalul. Până la urmă. Ronaldo a primit un alt trofeu.

Cristiano Ronaldo. Sursa: Twitter.

Cristiano Ronaldo a fost providențial pentru Al Nassr și a reușit să marcheze de 2 ori după un meci nebun.
Deschiderea de scor a venit în minutul 51, atunci când Malcom a centrat, iar Michael a reluat cu capul și a marcat. Jucătorul brazilian a sărbătorit cu un "SIU", mișcarea devenită marcă înregistrată pentru Ronaldo.
Al Nassr a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Al Amri, cu 20 de minute înainte de final. Imediat, Cristiano a adus egalarea, iar apoi s-a descătușat și a sărbătorit, în aplauzele suporterilor prezenți pe stadion.
A fost al 5-lea meci consecutiv în care înscrie starul portughez, care a reușit să facă dubla, înainte ca golul 2 să fie anulat pe motiv de offside. Al Boushail a văzut și el cartonașul roșu în afara terenului.
Al Hilal – Al Nassr a fost 1-1 în timpul regulamentar, astfel că s-a intrat în prelungiri. După câteva ocazii mari de ambele părți, același Ronaldo a marcat golul de 2-1, declanșând o reacție incredibilă pe stadion.
Mane a scăpat singur cu portarul, care a respins în față, până la Konan. Acesta a șutat în bara transversală, iar mingea i-a revenit starului portughez, care a înscris cu capul. Golul a fost verificat din nou la VAR, însă de această dată a fost validat.
Luis Castro, antrenorul lui Al Nassr, a fost eliminat și el pentru proteste, într-un final absolut nebun. Al Hilal – Al Nassr s-a încheiat 1-2, iar Cristiano Ronaldo a cucerit primul trofeu în Arabia Saudită.

Saudiții au dovedit că mai au mult până să înțeleagă fotbalul! Meciul fabulos făcut de Cristiano Ronaldo nu a fost răsplătit cu încă un trofeu, iar după ce arabii au anunțat că Milionkovic-Savic, noul mijlocaș al lui Al Hilal a primit titlul de "jucătorul meciului", portughezul și-a pierdut cumpătul. Ce a urmat au fost imagini penibile, cu sârbul Milinkovic-Savic care nu știa ce caută cu acel trofeu în mână și Ronaldo cerând socoteală organizatorilor.
Până la urmă, saudiții i-au dat și lui Ronaldo un trofeu, cel de cel mai bun marcator al turneului, dar i-au schimbat numele pentru a-l calma pe portughez.