Eurosport
Momente dramatice în finala Qatar Stars Cup! Un fotbalist francez s-a prăbușit pe teren după doar 17 minute de joc
De
Publicat 07/01/2024 la 09:22 GMT+2
Andy Delort a fost protagonistul unor momente dramatice în finala Qatar Stars Cup. Fotbalistul de 32 de ani, legitimat la Umm Salal SC, s-a prăbușit pe teren în minutul 17 și a avut nevoie de intervenția medicilor.
Andy Delort (Umm Salal)
Credit imagine: Twitter
Andy Delort a fost, sâmbătă după-amiază, protagonistul unor momente dramatice în finala Qatar Stars Cup, disputată între Umm Salal și Al Arabi.
În minutul 17, fotbalistul de 32 de ani a început să facă semne spre banca de rezerve. În doar câteva secunde s-a prăbușit pe gazon, fără să fi fost lovit sau să fi intrat în contact cu vreun adversar, și a început să aibă spasme.
Medicii au intervenit imediat și i-au acordat primele îngrijiri pe teren, francezul fiind ulterior urcat în ambulanță și transportat la spital. Conform primelor informații, starea lui Delort este stabilă, el fiind în afara oricărui pericol. Jurnaliștii de la Ouest France au notat că ar fi suferit o criză de epilepsie.
Cu doar 10 minute înainte de prăbușirea pe teren, Andy Delort deschisese scorul pentru Umm Salal, înscriind cu capul, după o lovitură de la colțul terenului. Echipa lui s-a impus după loviturile de la 11 metri, la finalul celor 90 de minute regulamentare de joc tabela indicând 4-4.
Citește și:
Delort, fotbalist cu experiență în Ligue 1
Andy Delort, fotbalist născut în Franța, a evoluat cel mai mult de-a lungul carierei în Ligue 1. Printre echipele pe la care a trecut se numără Metz, Ajaccio, Caen, Toulouse, Montpellier, Nice și Nantes.
Atacantul, care are o cotă de piață de 6 milioane de euro, a mai jucat și la Wigan și Tigres, iar în Qatar a ajuns în vara anului 2023, când a fost transferat pentru 2,5 milioane de euro de la Nantes.
În primele 20 de meciuri disputate în tricoul celor de la Umm Salal, Delort a reușit 13 goluri și 6 pase decisive.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo