Napoli se menținea pe primul loc în clasament, înainte de duelul din această etapă, dar parcursul din ultimul timp ridicase semne de întrebare. Două înfrângeri și două egaluri "bifase" trupa de lângă Vezuviu, în ultimele 5 partide, în toate competițiile.
Fără Spalletti pe bancă (eliminat în remiza cu Sassuolo), Napoli a părut că va avea mult de furcă împotriva Atalantei lui Gasperini încă din start. Malinovsky a deschis scorul în minutul 7, din pasa lui Zapata și doar Ospina a făcut ca oaspeții să nu își dubleze, ulterior, avantajul.
Napoli, victorie mare pe terenul lui Milan! Spalletti jubilează: "Am jucat ca o echipă grozavă"
20/12/2021 LA 05:50
RONALDO NU A MAI SUPORTAT SĂ AUDĂ CE SPUNE CASSANO DESPRE EL ȘI A FĂCUT ROST DE NUMĂRUL LUI. SCHIMB INCREDIBIL DE MESAJE

Napoli s-a trezit din pumni, dar Atalanta a avut ultimul cuvânt

Pe final de repriză, gazdele s-au "trezit", iar Zielinski a egalat în minutul 40. Cu moralul ridicat după pauză, Napoli a punctat prin Mertens, în minutul 47, gol ce ar fi trebuit să se dovedească decisiv.
Dries Mertens a ajuns cu reușita de azi la 5 goluri stagionale pentru Napoli, fiind la egalitate cu ceilalți golgheteri ai trupei lui Spalletti.
Gasperini e un tehnician mare și a dovedit încă o dată fler în această seară. L-a scos pe Pessina, mână moartă, și a dinamizat atacul cu Ilicic. Slovenul a arătat multă imaginație și poftă de joc, pasând decisiv pentru golul victoriei, al lui Freuler. Dar, înainte de acesta, Demiral egalase la 2, cu un gol marcat în minutul 66.
Atalanta profită astfel șansa de a face din Serie A un campionat în care titlul să se joace în 4, fiind acum la 8 puncte distanță de liderul Milan. Băieții lui Gasperini s-au distanțat totodată la 9 puncte de Roma, echipa de pe locul 5.
Pentru Zapata&Co urmează duelul decisiv cu Villarreal, din ultima etapă a Ligii Campionilor. Italienii nu au putut profita de înfrângerea "Submarinului" cu United (câștigătoarea grupei), remizând pe terenul lui Young Boys. Ca atare, Atalanta are nevoie de victorie în ultima rundă, cu formația lui Unai Emery, pentru a trece pe locul doi și a obține biletele de optimi.
De notat că celelalte două formații din fruntea Serie A s-au impus în această etapă. Milan a trecut cu 2-0 de Salernitana, pe teren propriu, iar Inter i-a predat o lecție de fotbal Romei, 3-0, pe Olimpico.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Liga Campionilor UEFA
Villarreal merge în optimile Champions League după victoria cu Atalanta! Cum arată cele două urne
09/12/2021 LA 19:57
Gavi, accidentare teribilă, în Barcelona - Betis. Puștiul de 17 ani e în afara oricărui pericol
04/12/2021 LA 20:11