Nice, victorie răsunătoare cu Marseille! Trupa lui Adrian Ursea se află în formă excelentă în Franța

Actualizat 20/03/2021 la 21:14 GMT+2

Adrian Ursea și echipa sa, Nice, au învins-o pe Marseille, sâmbătă seara la scor de neprezentare.

Adrian Ursea, noul antrenor al lui Nice, după demiterea lui Patrick Vieira

Credit imagine: Twitter

Articol scris de Andrei Bobeică
Nice a câștigat cu 3-0 partida cu Marseille și are 3 victorii în ultimele 4 etape. Echipa antrenorului român a mai câștigat cu Rennes și Nimes, cu același scor, 2-1 și a remizat cu Lorient, scor 1-1.

Nice, pe locul 10 după 30 de etape în Ligue 1

Cu această victorie clară împotriva lui Marseille, Nice urcă pe locul 10 cu 39 de puncte, dar cu șanse destul de mici de a prinde un loc pentru Europa League. Însă Nice este la doar 6 puncte de locul 5, ocupat de Lens, care permite accesul în Conference League.
De partea cealaltă, Marseille ocupă locul 6 care nu-i permite accesul în cupele europene sezonul viitor.

Adrian Ursea l-a învins pe Jorge Sampaoli

Thuram a deblocat tabela în minutul 34, iar Gouri a dublat avantajul echipei lui Adrian Ursea în minutul 74. Marseille a înscris și ea prin Bendetto, dar golul a fost anulat pentru offside cu ajutorul VAR-ului. Claude Marice a dus scorul la 3-0 în minutul 91.