În vârstă de 27 de ani, Nicolae Stanciu, mijlocașul Slaviei Praga, continuă să atragă toate privirile în Cehia cu execuțiile sale de excepție. Mijlocașul român a înscris un gol superb în amicalul cu MOL Fehervar, scor 3-1. Ungurii de la MOL Fehervar au deschis scorul încă din minutul 9, din penalty, prin Zivzivadze, și au intrat în avantaj la pauză, însă bucuria lor nu a durat prea mult timp.
În repriza a doua a meciului, Nicolae Stanciu a readus-o pe Slavia Praga în joc. Mijlocașul român a înscris în minutul 48, un gol superb din afara careului, iar reacția celor prezenți la meci spune totul despre execuția internaționalului român. Pe rețelele de socializare, golul lui Stanciu s-a viralizat rapid. Pentru Slavia Praga au mai marcat Musa, în minutul 58, și Masopust, în minutul 63.
Nicolae Stanciu, impecabil în Cupa Cehiei! Cum a calificat-o pe Slavia Praga în optimi
IERI LA 19:15

Nicolae Stanciu, campion cu Slavia Praga în Cehia

Slavia Praga, echipa pentru care evoluează Nicolae Stanciu, a cucerit al treilea titlu consecutiv în Cehia în luna iunie. Clubul pentru care evoluează și internaționalul român și-a asigurat trofeul cu 3 etape rămase din sezonul care s-a încheiat, grație avantajului din meciurile directe contra celor de la Plzen: 1-0, 0-0, 1-0.
Slavia Praga și-a trecut în palmares al 20-lea titlu de campioană din istorie. În urma succesului din campionat, Slavia Praga va evolua și în sezonul următor în UEFA Champions League. Stanciu a bifat 35 de apariții în sezonul care s-a încheiat pentru Slavia, în toate competițiile, reușind să înscrie 4 goluri și să ofere 9 assist-uri. Mijlocașul român se află la al 9-lea trofeu câștigat de-a lungul carierei.
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
"E o echipă destul de ciudată!" Ce au spus Rădoi și Stanciu înainte de meciul cu Liechtenstein
04/09/2021 LA 09:33