Nicolae Stanciu, cel mai frumos gol al carierei! Cum a putut să marcheze mijlocașul Slaviei Praga

Publicat 09/08/2020 la 08:55 GMT+3

Nicolae Stanciu a înscris un gol rar pentru Slavia Praga în amicalul cu MOL Vidi. Reușita interanționalului român a devenit virală.

Nicolae Stanciu

În vârstă de 27 de ani, Nicolae Stanciu, mijlocașul Slaviei Praga, continuă să atragă toate privirile în Cehia cu execuțiile sale de excepție. Mijlocașul român a înscris un gol superb în amicalul cu MOL Fehervar, scor 3-1. Ungurii de la MOL Fehervar au deschis scorul încă din minutul 9, din penalty, prin Zivzivadze, și au intrat în avantaj la pauză, însă bucuria lor nu a durat prea mult timp.
În repriza a doua a meciului, Nicolae Stanciu a readus-o pe Slavia Praga în joc. Mijlocașul român a înscris în minutul 48, un gol superb din afara careului, iar reacția celor prezenți la meci spune totul despre execuția internaționalului român. Pe rețelele de socializare, golul lui Stanciu s-a viralizat rapid. Pentru Slavia Praga au mai marcat Musa, în minutul 58, și Masopust, în minutul 63.

Nicolae Stanciu, campion cu Slavia Praga în Cehia

Slavia Praga, echipa pentru care evoluează Nicolae Stanciu, a cucerit al treilea titlu consecutiv în Cehia în luna iunie. Clubul pentru care evoluează și internaționalul român și-a asigurat trofeul cu 3 etape rămase din sezonul care s-a încheiat, grație avantajului din meciurile directe contra celor de la Plzen: 1-0, 0-0, 1-0.
Slavia Praga și-a trecut în palmares al 20-lea titlu de campioană din istorie. În urma succesului din campionat, Slavia Praga va evolua și în sezonul următor în UEFA Champions League. Stanciu a bifat 35 de apariții în sezonul care s-a încheiat pentru Slavia, în toate competițiile, reușind să înscrie 4 goluri și să ofere 9 assist-uri. Mijlocașul român se află la al 9-lea trofeu câștigat de-a lungul carierei.