Nicolae Stanciu, dublă pentru Slavia. Românul a reușit unul din golurile carierei

Publicat 28/02/2021 la 19:42 GMT+2

Nicolae Stanciu a reușit o dublă în partida Slovacko - Slavia Praga 2-3. Formația românului a revenit de la 1-2 și e lider autoritar în Cehia.

Nicolae Stanciu, mijlocașul celor de la Slavia Praga

După ce a contribuit din plin la calificarea echipei sale în dauna lui Leicester, în Europa League (în optimi îl va întâlni pe Ianis Hagi, în Slavia - Rangers), internaționalul român a avut o evoluție fantastică și în prima ligă cehă.

Stanciu, evoluție fantastică împotriva lui Slovacko

Românul a egalat din penalty, în minutul 36, după ce Sadilek a deschis scorul pentru Slovacko. La pauză, gazdele au intrat în avantaj, grație golului lui Kadlec, însă Stanciu a dat semnalul revirimentului în repriza a doua.
Românul a înscris fantastic, dintr-o lovitură liberă de la 17 metri. Mingea trimisă de Stanciu a găsit vinclul, portarul neavând vreo șansă să se opună balonului perfect trimis de român. În minutul 81, Lingr a marcat și el, iar Slavia a obținut o victorie importantă.
După 21 de partide, Slavia rămâne neînvinsă în campionat, fiind pe primul loc, cu 55 de puncte. A doua clasată, marea rivală, Sparta, se află la 11 puncte distanță.