"Nu știu de ce a fluierat!" Reacția lui Cristi Balaj după prestația lui Hațegan la City - Dortmund

Andrei Bobeica

Actualizat 07/04/2021 la 18:10 GMT+3

Cristi Balaj a explicat deciziile luate de arbitrul Hațegan la meciul dintre Manchester City și Borussia Dortmund, românul fiind criticat chiar în timpul meciului.

Erling Haaland of Borussia Dortmund interacts with eferee Ovidiu Hategan during the UEFA Champions League Quarter Final match between Manchester City and Borussia Dortmund at Manchester City Football Academy on April 06, 2021 in Manchester, England

Fostul arbitru a comentat pentru Telekomsport deciziile pentru care Hațegan a primit critici dure, chiar în timpul meciului de la starul Borussiei, Jadon Sancho, care nu a jucat în această partidă.
"Nu mi-am dat seama din prima că greșise. E important acest confort pe care ți-l oferă VAR-ul, să ai posibilitatea să revezi faza. Nu am reușit să ne dăm seama nici noi, nici Hațegan, dacă a avut dreptate Ovidiu când a dat penalty-ul, decât când s-a prezentat faza din alt unghi. Poziția lui Hațegan a fost în prelungirea jucătorilor și a avut impresia că l-a lovit, plus reacția exagerată a jucătorului de la City.
Nu trebuia să-i dea galben pentru simulare lui Rodri pentru că mingea l-a lovit și el a dus mâna la față, a închis ochii și nu a știut ce l-a lovit.", a spus Balaj pentru Telekomsport.
Legat de faza anulării golului Borussiei, Cristi Balaj a adăugat:
"Feelingul meu a fost că e un atac periculos pentru că atacantul a venit cu crampoanele să joace mingea și a jucat mingea cu crampoanele.
Nu stiu de ce a fluierat la Haaland, când a dat lovitură liberă pentru Dortmund. Dacă ai dat o linie, menține acea linie. Eu dacă mă uit mai atent poate găsesc anumite explicații dar în acel moment ar fi fost mai inspirat să judece ca în prima situație", a explicat Balaj, pentru sursa citată, referindu-se la două faze identice, judecate diferit de Hațegan.

PRIMĂ REPRIZĂ DE COȘMAR PENTRU OVIDIU HAȚEGAN

City a deschis scorul în minutul 19, după o greșeală a lui Can, care a pierdut mingea, iar De Bruyne a înscris după un contraatac perfect.
În minutul 29, cu City conducând cu 1-0, Ovidiu Hațegan a dictat penalty după ce a considerat că Emre Can l-ar fi faultat pe Rodri în careu. Reluările au arătat, însă, că nu a fost nici pe departe vorbă de așa ceva astfel că după consultarea VAR arbitrul român a întors decizia.
Mai mult, Hațegan a anulat un gol germanilor după un presupus fault al lui Jude Bellingham asupra lui Ederson, însă din nou, reluările arată că piciorul englezului nu era atât de sus încât să fie un pericol pentru goalkeeperul lui City. Mai mult, Bellingham pare să lovească mingea.

HAȚEGAN, CRITICAT DUR PE TWITTER

Reacțiile au venit rapid. Jadon Sancho, cel care nu poate evolua pentru Dortmund în această seară din cauza unei accidentări, a scris: ”Cineva trebuie să-l verifice pe acest arbitru”.
Henry Winter, redactorul-șef pe sport de la The Times, s-a arătat și el indignat: ”Un arbitraj extrem, extrem de bizar în această seară..”.