Liverpool a părăsit Champions League în faza optimilor de finală. Atletico Madrid a eliminat echipa lui Jurgen Klopp, după ce a câştigat dramatic pe Anfield Road, scor 3-2, după prelungiri. După 0-1 în tur, Liverpool a trimis meciul în prelungiri, în urma golului semnat de Wijnaldum, în minutul 43. Deţinătoarea trofeului a dominat jocul şi a avut şansa să încheie meciul în timpul regulamentar. Andrew Robertson a semnat cea mai mare ocazie, în repriza secundă, când a trimis în bara transversală.
În prelungiri, Liverpool a început bine, cu golul lui Roberto Firmino, din minutul 94. Atletico Madrid a revenit imediat în joc, iar Marcos Llorente a punctat de două ori, în minutul 97, respectiv 105+1, la capătul a două contraatacuri rapide ale formaţiei sale. Scorul final a fost stabilit de Alvaro Morata, în minutul 120+1, când, după un nou contraatac, i-a adus victoria echipei sale, scor 3-2, după prelungiri. Atletico Madrid este a patra echipă calificată în sferturile de finală ale UCL, după Atalanta, Leipzig şi PSG.

Simeone, laude pentru Oblak

Suarez a reacționat la adresa arbitrajului după meciul lui Atletico: "Mereu același protagonist"
IERI LA 06:45
Avem un portat care este cel mai bun din lume, fără îndoială. Am tot spus asta de ceva timp. E ca Barcelona care-l are pe Messi. El decide meciuri cu jocul lui ofensiv, Oblak le rezolvă cu intervențiile pe care le are. Pe de altă parte, Llorente a revoluționat această echipă. Sunt foarte fericit pentru echipă, pentru club. A fost un meci istoric împotriva unui adversary extraordinar cu intensitate mare și stadion frumos. Au forțat și au păstrat ritmul, dar fără ca noi să ne abatem de la planul nostru, iar cu efortul depus de toată lumea, am reușit. Am o mare bucurie, pentru că deși pare simplu, nu este niciodată simplu să câștigi.
Echipele de start
  • Liverpool: Adrian - Alexander-Arnold, Gomez, van Dijk, Robertson - Henderson (Fabinho '106), Wijnaldum (Origi '106), Oxlade-Chamberlain (Milner '82) - Salah, Firmino (Minamino '113), Mane. Antrenor: Jurgen Klopp
  • Atletico Madrid: Oblak - Trippier (Vrsaljko '91), Savic, Felipe, Renan Lodi - Koke, Saul, Thomas, Correa (Gimenez '106)- Costa (Llorente '56), Joao Felix (Morata '103). Antrenor: Diego Simeone
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Joao Felix, eliminat după ce l-a insultat pe arbitru! Reacția lui Simeone după gestul portughezului
18/09/2021 LA 18:53
Barcelona, de la "MSN" (79 goluri și 33 de assisturi în ultimul sezon împreună), la un atac modest
01/09/2021 LA 11:54