Trupa tehnicianului român s-a impus pe terenul lui Shanghai SIPG, scor 2-1 (3-2, la general), în manșa retur a semifinalelor Superligii chineze.
Jiangsu s-a văzut dominată copios de adversari în prima repriză. Gazdele au trimis mingea în plasă de 3 ori, însă numai un gol a fost validat, celelalte fiind anulate pe motiv de offside. Yang Shiyuan a deschis scorul în minutul 25.
Misiunea formației lui Olăroiu s-a complicat și mai mult după o oră de joc, când fundașul Abdugheni a primit cartonaș roșu.
Arsenal, repriză perfectă cu Spurs! 3 goluri superbe, după faze de play-station
ACUM 28 MINUTE
Jiangsu n-a renunțat la luptă și a restabilit egalitatea în minutul 78, prin Wu Xi. La finalul primelor 90 de minute, tabela indica scorul de 1-1, același înregistrat și în partida tur, motiv pentru care s-a intrat în extra-time.

Cosmin Olăroiu, calificat în finala campionatului Chinei! Românul se va lupta cu Fabio Cannavaro

În inferioritate numerică, formația lui Cosmin Olăroiu a dat lovitura în minutul 107. Teixeira i-a pasat cu călcâiul lui Luo Jing, iar acesta a reluat spectaculos de la 20 de metri, direct în vinclul porții.
S-a încheiat 2-1 pentru Jiangsu Suning, care se va lupta pentru titlu, în finala campionatului, cu Guangzhou Evergrande, echipa antrenată de Fabio Cannavaro. Trupa fostului campion mondial din 2006 a trecut în semifinale de Beijing Guoan, scor 3-1, la general.
Campioana Superligii din China se va decide în acest sistem cu faze eliminatorii ca urmare a pandemiei de COVID-19 care amenință în continuare întreaga lume, inclusiv fotbalul.
Cosmin Olăroiu se află pe urmele primului său trofeu cucerit pe banca formației chineze. Finala Superligii, dintre Jiangsu și Guangzhou Evergrande, se va disputa tot în dublă manșă, pe 7 și 11 noiembrie.
Barcelona - Levante 3-0! Ansu Fati, ce revenire: gol, după 10 luni de absență
Oficial | Dinamo i-a reziliat contractul lui Dario Bonetti! Cine va prelua echipa